Jesteś menedżerem, liderem, właścicielem firmy? Zarządzasz ludźmi? Jeśli tak, to z pewnością nie trzeba Ci mówić, jak ważne jest posiadanie autorytetu i marki osobistej. Chciałabym w tym artykule omówić sposób autoprezentacji kompetencji i praktyczne narzędzia, które pozwolą Ci na zbudowanie własnego wizerunku w organizacji jako profesjonalisty i eksperta.
Źródła autorytetu, czyli dlaczego ludzie nas słuchają?
Zacznijmy od tego, że bycie ekspertem to fundament posiadania autorytetu w organizacji. Budowanie autorytetu odbywa się na pięciu szczeblach.
Pierwszy z nich to władza formalna. Założyłeś firmę, awansowałeś na menedżera albo team leadera i osoby, które Ci podlegają, muszą wykonywać Twoje polecenia, nawet jeśli wcale nie mają na to ochoty lub się z nimi nie zgadzają. Pierwszy szczebel trudno więc w ogóle nazwać autorytetem.
Drugi to rola przewodnika. W organizacji potrzebny jest przewodnik. Jeśli ktoś został mianowany liderem, w naturalny sposób spada na niego rola przewodnika. Ale podobnie jak w poprzednim przypadku, rola ta nie jest pochodną osobistych zasług i kompetencji.
Dopiero na trzeciej pozycji do gry wchodzi eksperckość. W tym momencie kluczowe stają się Twoje kompetencje, które sprawiają, że stajesz się autorytetem. Zanim skupimy się na tym punkcie, chciałabym omówić jeszcze dwa kolejne poziomy.
Na poziom czwarty składa się to, co wnosisz do organizacji, to, że dzięki Tobie firma i ludzie mogą się rozwijać, wdrażać innowację, zdobywać doświadczenie, realizować się.
Poziom piąty budowania autorytetu, najwyższy, to osobowość i charyzma. Tu do powiedzenia jest tak dużo, że zostawmy tę kwestię na osobny artykuł.
Dlaczego autoprezentacja jest tak ważna?
Jeff Bezos twierdzi, że marka osobista jest tym, co ludzie mówią o Tobie, kiedy opuścisz pokój. Bo to, że mówią, jest oczywiste. Pytanie, czy masz na to wpływ? Komunikacja autoprezentacji to właśnie świadome budowanie swojego wizerunku, to kluczowy moment budowania autorytetu.
Komunikat autoprezentacji jest kluczowym narzędziem w budowaniu swojego wizerunku jako eksperta. Zawiera się w nim nie tylko to, co mówimy, ale także to, w jaki sposób mówimy. Używamy go niemal na każdym kroku i już na samym początku większość ludzi popełnia błąd, używając słów, które nic nie znaczą:
- Zajmuję się… (rekrutacją)
- Pracuję w… (dziale HR)
- Jestem… (menedżerem)
Filary komunikatu autoprezentacji
Komunikat autoprezentacji opiera się na 4 filarach.
Filar pierwszy – słowa sprawstwa
Pierwszym z nich są tzw. słowa sprawstwa, czyli czasowniki, które określają to, w jaki sposób działamy, jak wpływamy na rozwój organizacji i zespołu:
- zarządzam
- decyduję
- odpowiadam
- gwarantuję
- wspieram
- pomagam
Przekazuj komunikat: “to jest moja sprawczość”. Ja powiedziałabym o sobie: “20 lat zarządzałam firmą produkcyjną”, a nie “Byłam menedżerem w firmie produkcyjnej”.
Filar drugi – konkretne dokonania
Wiąże się on naturalnie ze słowami sprawstwa, bo nasze szczególne osiągnięcia wypływają bezpośrednio z naszych działań. Chodzi o to, żeby wyróżnić się jeszcze mocniej i przedstawić jakieś dokonanie. Zarządzasz organizacją? A co zyskała ona dzięki temu? Wygraną w konkursie, wykonanie prestiżowego projektu? Po raz kolejny posłużę się przykładem z mojego życia zawodowego. Porównajmy te dwa zdania:
“Przeprowadziłam fuzję banków”
“Przeprowadziłam pierwszą w Polsce fuzję banków”
Jest różnica, prawda?
Filar trzeci – liczby
Trzecim filarem komunikatu autoprezentacji są liczby. Intuicyjnie wiemy, że warto wspierać się danymi, jeśli chcemy podnieść siłę naszych argumentów i naszej wiarygodności.
Jakich liczb używać? Takich, które naprawdę pociągną za sobą konkret. Rekruter może powiedzieć, ile osób zrekrutował, można wspomnieć o wysokości zarządzanego budżetu czy liczbie zrealizowanych projektów lub prowadzonych spółek.
Kolejne liczby, którymi warto się pochwalić to efektywność naszych działań. Ile oszczędności przyniosły wdrożone przez Ciebie działania? Jaki zysk dostarczyłeś firmie?
Trzecią kategorią liczb ważnych w komunikacie autoprezentacji są te, dotyczące dokonań, jak w przypadku wspomnianej już pierwszej w Polsce fuzji banków.
Najlepiej wykorzystać w komunikacje dwie różne liczby. Żeby uświadomić Wam różnicę, podam kolejny przykład.
“Zarządzam środkami trwałymi”.
“Zarządzam 250 tysiącami środków trwałych dla 47 spółek Skarbu Państwa”.
Filar czwarty – słowa wartości pozytywnej
Ostatnim filarem komunikatu autoprezentacji jest używanie słów o wartości pozytywnej i unikanie słów o wartości negatywnej.
Pozytywne:
- wartość
- zysk
- pasja
- spełnienie
- przyjemność
- gwarancja
- bezpieczeństwo
- sukces
- spokój
- fascynujący
- pasjonujący
Negatywne:
- jakoś
- może
- postaram się
- spróbuję
Używając tych słów podważasz swoje kompetencje. Wyobrażasz sobie dentystę, który mówi, że postara się wyrwać bolący ząb?
Jak w praktyce wykorzystać filary komunikatu autoprezentacji do budowy autorytetu?
Podsumowując, mamy cztery filary skutecznego komunikatu autoprezentacji:
- Słowa sprawstwa
- Konkretne dokonanie
- Dwie liczby
- Używanie słów o pozytywnych skojarzeniach
Jak je wykorzystać w praktyce, żeby komunikat zabrzmiał naturalnie? Wbrew pozorom, najlepiej go sobie wcześniej przygotować i poćwiczyć. Trzeba dojść do etapu, w którym nie zastanawiamy się już nad każdym wypowiadanym słowem, kiedy słowa płynnie układają się w zdania.
Mam nadzieję, że ten artykuł okazał się pomocny. Chętnie przeczytam o Twoim doświadczeniu, jeśli opiszesz je w komentarzu.
Materiały Dodatkowe
Listy słów sprawstwa oraz wartości pozytywnej
Materiały dodatkowe do tego odcinka zawierają rozbudowane listy słów sprawstwa oraz słów wartości pozytywnej. Dzięki nim szybciej i skuteczniej zbudujesz swój przekaz autoprezentacyjny.
Świetnie opisane źródła autorytetu. Ta część bardzo mi pomogła. Dziękuję.