Dwa narzędzia: Feedback i Feedforward . Pierwsze z nich to udzielenie informacji zwrotnej, drugie to zawarcie kontraktu psychologicznego na temat pewnych zachowań w przyszłości. Które z nich jest lepsze i pozwala skuteczniej zarządzać ludźmi? O tym właśnie przeczytasz poniżej.

Feedback i Feedforward - różnice

Feedback, czyli informacja zwrotna, to, jak sama nazwa wskazuje, ocena zachowania pracownika, efektów jego pracy. Feedback zawsze odnosi się do przeszłości - co zostało zrobione źle, co dobrze. Feedforward natomiast jest informacją, co należy inaczej zrobić w przyszłości, żeby praca została wykonana lepiej. Feedback pozytywny czy negatywny, to czysta informacja, zaś Feedforward to także rada na przyszłość dotycząca tego, co można zrobić lepiej. Pozwala pomóc uniknąć problemów, pozbyć się negatywnych zachowań i poprawić zachowania pracowników.

Udzielanie informacji zwrotnej

Feedback zwraca uwagę na to, co już było. A nad przeszłością nie mamy kontroli. Możemy wyciągać wnioski, uczyć się, ale nie możemy jej zmienić. Z kolei, jeśli rozmawiamy o przyszłości, to dajemy sobie i innym możliwość wywierania na nią wpływu.

Feedback, zwłaszcza feedback negatywny, jest trudny dla managera, a u pracownika budzi opór i reakcje obronne. Ludzki mózg gadzi budzi się i zaczyna zaprzeczać faktom, byle tylko się obronić. Negatywny feedback wywołuje stres.

Feedforward - z optymizmem w przyszłość

Z kolei mowa o przyszłości, o możliwościach, jakie mamy, rozmowa o tym, co zrobić, by było lepiej, wywołuje wydzielanie endorfin. Z punktu widzenia pracownika, udzielanie informacji zwrotnej zorientowanej na przyszłość, jest cennym źródłem motywacji. Poznaje możliwości, które pozwolą mu lepiej pracować, ma poczucie, że przełożony angażuje go i w niego wierzy. W takiej sytuacji łatwiej o myślenie kreatywne, o nowe pomysły, lepsze samopoczucie. Feedforward pozwala rozwijać kompetencje pracowników.

Klasyczny feedback negatywny, czyli udzielanie informacji zwrotnej z naciskiem na porażkę, zmusza pracownika do ponownego jej przeżywania. Z kolei Feedforward pozwala na wprowadzenie usprawnień, daje poczucie sprawczości.

Problemy i rozwiązania

Feedback negatywny skupia się na problemach: co było źle, dlaczego było źle. Pozytywny feedback przypomina o tym, co było dobre, ale również nic nie zmienia. Z kolei feedforward to narzędzie służące do rozwiązywania problemów, szukania ulepszeń. Nie uruchamia reakcji obronnej, za to pobudza kreatywność.

Kolejną różnicą między feedbackiem a Feedforwardem jest stosunek do hierarchii. Feedback wymusza relację hierarchiczną, w której menedżer ocenia pracownika. Feedforward pomaga budować relację partnerską, o której nie ma mowy w przypadku feedbacku: razem szukamy rozwiązań, menedżer bierze pod uwagę pomysły pracownika, pozwala mu rozwijać skrzydła.

Kiedy udzielać informacji zwrotnej?

Nie chcę przez to wszystko powiedzieć, że nie potrzebujemy już negatywnej informacji zwrotnej. Nie zawsze da się ją zastąpić, czasem trzeba wprost powiedzieć pracownikowi, gdzie popełniła błąd. Feedbacku potrzebują zwłaszcza nowi pracownicy, którzy dopiero się uczą. Nawet jeśli otrzymają rady na przyszłość, muszą wiedzieć, jaki błąd popełnili w przeszłości. Odpowiednio stosowany feedback może być więc narzędziem rozwijającym pracowników.

Złoty środek

Na szczęście nie jesteśmy na zajęciach z chemii, podczas których proporcje składników są z góry określone. W zarządzaniu możemy dobierać narzędzia tak, by przynosiły pożądany skutek. Feedback można z powodzeniem łączyć razem z Feedforwardem.

Oto narzędzie FUKO, które w 4 krokach pozwoli Wam odpowiednio połączyć obydwa elementy:

  1. FAKTY Feedback musi skupiać się na faktach, konkretnych wydarzeniach.
  2. USTOSUNKOWANIE Jaki wpływ wywarły na Ciebie te fakty? Zaniepokoiły Cię?
  3. KONSEKWENCJE Co się stanie, jeśli pracownik nie zmieni swojego zachowania?
  4. OCZEKIWANIA Co pracownik powinien zrobić, żeby zmienić i poprawić swoje postępowanie?

Model FUKO pozwoli Ci na udzielenie feedbacku bez budzenia oporu, za to z uwolnieniem pozytywnego myślenia po stronie pracownika.

Więcej na ten temat usłyszysz w najnowszym odcinku Szkoły Menedżerów dostępnym już na Spotify, Apple Podcasts oraz Google Podcasts. Zapraszam!

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Chcesz tworzyć inspirujące i przekonujące prezentacje?

Kurs podstaw Storytellingu Danych to zestaw procesów, narzędzi i technik, dzięki którym podniesiesz jakość i skuteczność swoich prezentacji!

>