“Najważniejszym zadaniem lidera jest przetrwanie” - usłyszałam kiedyś takie słowa od mądrego człowieka. Miał 100% racji. Najniższe stanowiska menedżerskie łączą w sobie zarządzenie zespołem na podstawowym szczeblu z wykonywaniem pozostałych obowiązków, takich jak reszta zespołu. W takiej sytuacji lider często popełnia dwa błędy. I dziś opowiem Wam jakie.

Podstawowy błąd nowych team leaderów

Wczoraj był kolegą/koleżanką, a dzisiaj dostał awans na team leadera i szefuje. To nie jest łatwa sytuacja, myślę wręcz, że to najtrudniejsza kwestia każdego awansu, więc część nowych team leaderów stara się zachować dalej koleżeńskie relacje z zespołem i nic pod tym względem nie zmieniać. Jednak tak się nie da, bo zmienia się przecież bardzo wiele. Koledzy stali się podwładnymi i trzeba to zaakceptować z obydwu stron.

Zespół może w tej sytuacji zareagować na trzy sposoby. Pierwszy, którego życzę wszystkim liderom, to akceptacja i wycofanie się z zażyłych relacji. Druga reakcja to lekceważenie Cię w nowej roli, a trzecia - chęć podtrzymania dotychczasowych stosunków z nadzieją na korzyści. 

Awans na team leadera - jak zmienić dotychczasową relację?

Żeby uniknąć kłopotów już na starcie, trzeba od razu zmienić relację z byłymi kolegami. Nie chodzi o to, żeby się od nich odcinać, wywyższać czy pogarszać swoje stosunki, ale żeby wprowadzić ją na nowe, właściwe tory. Podręczniki dla liderów są pełne dobrych rad w tym kierunku, ale ja mam swój sposób, do którego Was zachęcam. Zorganizujcie spotkanie i porozmawiajcie z zespołem o nowej sytuacji. Nie wygłaszajcie expose, nie wygłaszajcie żadnej mowy. Powiedzcie, czego oczekujecie i pozwólcie podwładnym na to samo. To czas, kiedy mogą wyrazić swoje nadzieje i obawy względem Was. Po takim spotkaniu warto spotkać się też z każdym z osobna. A co z osobami, z którymi jesteście szczególnie blisko, macie relację prywatną? Ustalcie, że po godzinach nic się nie zmienia, ale w pracy to Wy jesteście przełożonymi. Wasze zawodowe relacje są teraz oparte o Wasz autorytet, wzajemne zaufanie i poczucie odpowiedzialności.

Drugi błąd team leaderów

Drugi najczęściej popełniany błąd jest powiązany z pierwszym. Nowy lider nie odnalazł się jeszcze w swojej roli, dalej chce utrzymywać koleżeńskie relacje, więc bierze na siebie zadania i obowiązki, które od tej pory powinien delegować. Na spotkaniu z pracownikami oprócz zasad należy więc też ustalić wspólne cele i nowy zakres odpowiedzialności. Znacie swoich kolegów, znacie ich mocne i słabe strony - to Wasz wielki atut w ustalaniu nowego podziału obowiązków.

Według badań pierwsze 100 dni na stanowisku lidera odgrywa kluczową rolę w ustalaniu nowego porządku. Ich podstawę powinna stanowić Wasza konsekwencja. Ustaliliście zasady, podział odpowiedzialności i zadania. Należy się ich teraz trzymać. 

Siedem poziomów delegowania zadań

Żeby być skutecznym liderem, trzeba zarządzać, a żeby mieć na to czas, należy delegować zadania. Istnieje siedem poziomów delegowania zadań.

  1. Zadanie do wykonania według instrukcji
  2. Poszerzenie świadomości
  3. Konsultacje
  4. Zaufanie
  5. Doradztwo
  6. Pytanie
  7. Odpowiedzialność

Pierwsze trzy należą do Ciebie, w kolejnych tu już sam pracownik przejmuje inicjatywę.

Jeśli chcesz poznać rozwinięcie poszczególnych poziomów odpowiedzialności i nauczyć się delegować zadania, zapraszam na najnowszy odcinek Szkoły Menedżerów, dostępny na Spotify, Apple Podcasts oraz Google Podcasts. Poniżej znajdziesz materiały dodatkowe do tego odcinka - matrycę 7 poziomów delegowania.

Materiały Dodatkowe

Matryca 7 poziomów delegowania

Materiały dodatkowe do tego odcinka zawierają matrycę, która pomoże Ci zaplanować poszczególne etapy delegowania zadań.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Chcesz tworzyć inspirujące i przekonujące prezentacje?

Kurs podstaw Storytellingu Danych to zestaw procesów, narzędzi i technik, dzięki którym podniesiesz jakość i skuteczność swoich prezentacji!

>