Czy zaufanie w środowisku biznesowym jest efektem dobrej pracy liderów? Jak je budować? Jaki wpływ na zaufanie ma kultura pracy w organizacji?

Definicja zaufania w biznesie

Istnieje kilka rodzajów zaufania w organizacji.

  1. zaufanie strategiczne, czyli w kierunku osób podejmujących decyzje strategiczne
  2. zaufanie osobiste, czyli dotyczące bezpośrednich przełożonych
  3. zaufanie organizacyjne, czyli zaufanie do firmy, jej procesów, jej sposobów działania.

Budowanie zaufanie w organizacji dotyczy wszystkich jego rodzajów. Jeśli nie ufamy organizacji, nie ufamy też osobom, które nią zarządzają.

Jak menedżer może budować zaufanie?

Co jako menedżer możesz zrobić dla budowania zaufania wśród swoich pracowników?

  1. Ufaj sam. Żeby zbudować zaufanie ludzi do Ciebie i organizacji, musisz sam ufać swoim ludziom.
  2. Daj się poznać. Budowania zaufania wymaga tego, żeby znać człowieka, któremu mamy zaufać. Nie musisz mówić o życiu prywatnym, ale pokaż się jako lider, ujawnij swoje mocne strony. Przydatne są tu też opowieści, które potwierdzają to, że jesteśmy godni zaufania.
  3. Poznaj swoich pracowników. Nawet jeśli masz pod sobą kilkaset osób, nie możesz patrzeć na nich jak na trybiki w maszynie. Wzajemne zaufanie to wzajemne poznanie się. Dowiedz się o pracownikach chociaż podstawowych informacji, postaraj się co jakiś czas porozmawiać z każdym chociaż przez chwilę. Takie podejście służy budowaniu relacji.
  4. No blame culture. Kiedy ktoś dostrzega błąd, najważniejsze jest poinformowanie o nim i naprawienie go, a nie szukanie winnych. Traktuj błędy jako sposób do nauki, a nie okazję do wyciągania konsekwencji. Budowanie zaufania w ten sposób jest popularne w największych korporacjach na świecie, takich jak Google czy Netflix.

Dążenie do wzajemnego zaufania

Często mówię i piszę, podając za przykład światowych gigantów i można się zastanawiać, czy da się ich zasady przyjąć w małych firmach. Jednak giganci nie byliby gigantami, gdyby nie wdrażali w swoich organizacjach dobrych praktyk. Budowanie zaufania nie jest zarezerwowane dla największych - w mniejszej firmie łatwiej się poznać, choćby podczas wspólnego picia kawy.

Do zaufania konieczne są też feedbacki oddolne, feedbacki od liderów tego samego szczebla oraz od klientów. Jeśli weźmiesz je na poważnie, nie grozi Ci kryzys zaufania.

Po więcej informacji, także z moich własnych doświadczeń, zapraszam do wysłuchania nowego odcinka podcastu Szkoła Menedżerów na Spotify, Apple Podcasts oraz Google Podcasts.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Chcesz tworzyć inspirujące i przekonujące prezentacje?

Kurs podstaw Storytellingu Danych to zestaw procesów, narzędzi i technik, dzięki którym podniesiesz jakość i skuteczność swoich prezentacji!

>