W jednym ze styczniowych artykułów pisałam o tym, jaki wpływ na autorytet ma wizerunek. Dzisiaj chciałabym kontynuować temat budowania autorytetu, tym razem przez bycie lubianym. Poniżej cztery filary do realizacji tego celu.
1. Buduj sympatię na podobieństwach, nie na różnicach
Najbardziej lubimy ludzi, którzy są do nas podobni i chociaż lubimy się wyróżniać, to jednak chcemy gdzieś pasować, być częścią całości. Dlatego bycie lubianym należy zacząć od szukania podobieństw z innymi. Nie chodzi tu o dopasowanie się na siłę, o zmienianie się na siłę, ale o szukanie punktów wspólnych dla siebie i swojego zespołu. Chodzi o to, żeby szukać tego, co nas łączy, co pozwala nam się wspólnie identyfikować. Może macie to samo hobby, może pochodzicie z jednej miejscowości, jesteście z jednego rocznika.
2. Spraw, by ludzie dobrze się dzięki Tobie czuli
Maya Angelou powiedziała kiedyś: “Ludzie mogą zapomnieć co powiedziałeś, mogą zapomnieć co zrobiłeś, ale nigdy nie zapomną tego, jak się dzięki Tobie poczuli”. Bądź tym, który sprawia, że ludzie czują się dobrze: są docenieni, zauważeni, wyjątkowi. To nie tylko pozwoli Ci zyskać ich sympatię, ale także wykorzystać ich potencjał. A oto kilka porad, jak to osiągnąć:
- Mniej mów, więcej słuchaj. Nie na darmo mówi się, że mowa jest srebrem, a milczenie złotem. Mówienie o sobie może wyzwalać produkcję endorfin, więc Twój rozmówca najzwyczajniej może poczuć się dzięki temu przyjemnie.
- Twórz ciepło, atmosferę przyjazną, bez potrzeby rywalizacji, pozwól, żeby ludzie Ci zaufali.
- Uśmiechaj się! Brzmi jak truizm, ale badania pokazują, że ludzi uśmiechniętych lubimy bardziej.
3. Nie bądź doskonały
Jeśli jesteś liderem, to znaczy, że masz odpowiednie kompetencje, znasz się na rzeczy. Ale to nie znaczy, że musisz zawsze mówić w taki sposób, żeby to udowadniać. Mów tak, żeby ludzie Cię rozumieli, pokazuj im, że to co mówisz, jest proste.
- Przyznawaj się do błędów, opowiadaj o swoich niepowodzeniach - w ten sposób pokażesz ludziom, że nawet kompetentny człowiek nie jest ideałem. Ważne jest jednak to, by zespół uważał Cię za kompetentnego. Nie chodzi w końcu o to, by udawać, że nie jest się ekspertem.
- Miej świadomość swoich wad i mów o nich otwarcie - uważaj przy tym, żeby nie przesadzić i nie sprawić wrażenie człowieka pełnego wad.
- Pozwól swoim podwładnym na to, żeby czegoś Cię nauczyli. Na pewno mają jakąś wiedzę, której jeszcze nie posiadasz.
- Nie bój się prosić o pomoc.
4. Nie mów źle o innych, unikaj negatywizmów
- Ludzie lubią plotki, nie mają jednak gwarancji, że skoro plotkujesz o Iksińskim, nie będziesz za chwilę plotkować o nich. Jeśli mówisz o innych, mów o nich dobrze, zauważaj ich mocne strony. Nie osądzaj.
- Ważna jest też umiejętność zauważania wyższości innych ludzi. Jeśli ktoś z Twojego otoczenie umie zrobić coś, czego Ty nie potrafisz, nie bój się do tego przyznać.
- Nie narzekaj. Łatwiej dostrzegać to, co nie działa i narzekać, niż zauważyć to, co działa jak należy i wypowiedzieć się na temat tego pozytywnie. Ale nie chodzi, o to, żeby było łatwo, tylko o to, żeby działać skutecznie.
Jeśli chcecie wiedzieć więcej na temat tego, jak stać się lubianym (lub bardziej lubianym) zapraszam na Spotify, Apple Podcasts oraz Google Podcast do Szkoły Menedżerów.