Quiet Quitting - czym jest to zjawisko, które odpowiada w Europie za 72% przypadki odeść z pracy? Dzisiaj chciałabym Wam nieco o nim opowiedzieć, ponieważ jego definicja nie jest oczywista, a jednocześnie występuje coraz powszechniej i jedną z ról menedżera jest to, by sobie z nim radzić.

Definicja “Quiet Quitting”

Quiet Quitting to tzw. cicha rezygnacja. To postawa pracownika, który działa tylko w ściśle określonych ramach, brak mu elastyczności, żeby wykonać dodatkowe zadanie czy od czasu do czasu, kiedy zajdzie potrzeba, zostać dłużej w pracy, by dokończyć pilne zadanie. Osoby prezentujące takie podejście do pracy nie wykazują inicjatywy, nie angażują się emocjonalnie w wykonywanie swoich obowiązków, nie szukają wyzwań, nie chcą brać na siebie nowych obszarów odpowiedzialności. Nie jest to więc rezygnacja z pracy, a przybranie zrezygnowanej, obojętnej postawy. i ograniczenie się w pracy do minimum określonego umową.

Próba zrozumienia

Quiet Quitting może mieć dwie postacie. Pierwszą reprezentują przedstawiciele pokolenia Z, którzy ideologicznie dbają o to, by zachować work-life balance, nie chcą pracować za dużo, wolą mieć więcej czasu niż więcej pieniędzy, nie chcą spędzać w pracy tyle czasu, co ich rodzice. Drugą reprezentują ludzie wypaleni, którzy po prostu nie mają siły i motywacji do tego, żeby bardziej przykładać się do swojej pracy.

Na pewno większość z Was pamięta czasy, kiedy było dokładnie odwrotnie. Młodzi pracowali po kilkanaście godzin dziennie, często na darmowych stażach. Pracownikami zarządzano przez presję i wymagano od nich coraz więcej i więcej. Więc siłą rzeczy wahadło musiało obrócić się w drugą stronę. Momentem przełomowym dla części ludzi była pandemia, która pozwoliła przewartościować pewne sprawy i zmieniła perspektywę, a także pokazała, że pracodawcę można znaleźć w każdym zakątku świata.

Rola lidera w przeciwdziałaniu Quite Quittingowi

Rolą lidera w przeciwdziałaniu marazmowi w zespole jest nadawanie sensu pracy, czyli rzecz oczywista, ale trudna jednocześnie. Jednak przez wprowadzenie odpowiedniej kultury pracy i kultury organizacyjnej menedżer jest w stanie pokazać pracownikom, zwłaszcza młodym, że praca to nie tylko siedzenie w biurze od do i zarabianie pieniędzy, ale że praca daje radość, rozwija.

Żeby móc modelować pracowników lider musi zacząć od siebie. Czy jemu samemu nie grozi stagnacja? Czy nie skupia się zbytnio na kwestiach administracyjnych, zamiast na rozwoju swoim i swojego zespołu? Czy czerpie jeszcze radość z pracy?

Modelowanie

Lider, który sam odczuwa sens swojej pracy i nie żyje “byle do piątku” może modelować swoich pracowników tak, by i dla nich praca była czymś więcej niż żmudnym obowiązkiem. Jeśli widzisz problem Quite Quittingu w swoim zespole:

  • Deleguj zadania
  • Wyjaśniaj, w jaki sposób nowe zadania przekładają się na cele strategiczne
  • Buduj dobrą atmosferę i kulturę pracy
  • Angażuj ludzi w nowe działania
  • Zmieniaj perspektywę - nie rozmawiaj z pozycji mędrca i mentora, doceń punkt widzenia nowego pokolenia
  • Celebruj sukcesy

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszam do wysłuchania podcastu na Spotify, Apple Podcasts oraz Google Podcast.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Chcesz tworzyć inspirujące i przekonujące prezentacje?

Kurs podstaw Storytellingu Danych to zestaw procesów, narzędzi i technik, dzięki którym podniesiesz jakość i skuteczność swoich prezentacji!

>