Zmiana pracy jest dzisiaj czymś powszechnym, są jednak stanowiska, na których rotacja jest ogromna, co stanowi wyzwanie dla menedżerów. Jak zmniejszyć rotację nowych pracowników i czy to w ogóle możliwe? Na szczęście tak! Na wiele przyczyn rotacji mamy wpływ jako przełożeni.
Zarządzanie niedoświadczonym pracownikiem
Niedoświadczony pracownik ma niewielką wiedzę, ale za to ogromną motywację. Chce się wykazywać. I właśnie tu masz pole działania jako menedżer. Jak zatrzymać takiego pracownika i odpowiednio go motywować? Takim pracownikiem należy zarządzać przez zadania, by odczuł, że jest doceniany i ma szanse się uczyć. Zarządzanie przez zadania składa się z 10 elementów:
1. Przydzielenie zadania z zachowaniem dla siebie odpowiedzialności i decyzyjności
Pracownik powinien wykonać polecenie od strony czysto zadaniowej np. znaleźć 5 potencjalnych miejsc na imprezę integracyjną. Ostateczna decyzja i odpowiedzialność za to, by miejsca nadawały się na imprezę, ponosisz Ty jako menedżer.
2. Wyznaczenie deadline`u w czasie krótszym niż rzeczywista potrzeba wykonania zadania
Konieczne jest zachowanie bezpiecznego okresu, na wypadek, gdyby coś po drodze nie wyszło. Jeśli całe zadanie ma być wykonane do 10 lutego, pracownik niech swoją część wykona do końca stycznia. W ten sposób wszystkim zaoszczędzisz stresu.
3. Wyjaśnienie oczekiwań wobec pracownika
Oczekiwania to nie instruktaż, pilnuj, by nie mylić pojęć. Oczekiwania to miara sukcesu wykonania zadania, to po czym poznasz, że zostało wykonane dobrze.
4. Przekazanie instrukcji
W tym punkcie wyjaśnij pracownikowi krok po kroku, w jaki sposób ma wykonać zadanie, tak by czuł się bezpiecznie i wiedział, jakie działania ma podjąć.
5. Ostrzeżenie przed możliwymi problemami, jakie mogą wystąpić
Jeśli podczas wykonywania zadania mogą pojawić się problemy, uprzedź o tym pracownika. Np. pan Kowalski często zapomina o mailach, lepiej do niego zadzwonić.
6. Sprawdzenie, czy pracownik zrozumiał zadanie - najlepiej przez pytanie otwarte lub prośbę o powtórzenie polecenia
Jeśli spytasz pracownika, czy rozumie, to co ma Ci odpowiedzieć? Powie, że rozumie, nawet jeśli prawda będzie inna. Najlepiej więc zapytać go, jak ma zamiar zabrać się za wykonanie zadania, co planuje zrobić.
7. Zachęta do zadawania pytań i otwartość na pomoc
Zapewnij pracownika, że jeśli napotka problemy, może wrócić do Ciebie z pytaniami.
8. Punkty kontrolne
Punkty te powinny być jakościowe i czasowe, czyli wyznaczamy termin, na który ma być wykonana konkretna część zadania. Pierwszy punkt powinien być wyznaczony możliwie szybko.
9. Feedback na koniec każdego punktu kontrolnego
Po każdym punkcie kontrolnym pracownik powinien otrzymać feedback. Jeśli jednak zrobił coś źle, feedback musi mieć formę kanapki. Nawet jeśli niedoświadczony pracownik zrobi coś, co Cię zirytuje, nie dawaj mu tego odczuć.
10. Feedback ze strony pracownika - co działa źle? Jakie trudności napotkał?
Świeże spojrzenie jest wartościowe dla każdej organizacji. więc poproś pracownika o feedback z drugiej strony. Czy widzi w działaniu firmy coś, co można poprawić? Może mógłby przenieść do nowej pracy swoje doświadczenie z poprzedniej? To będzie dla niego dodatkowa motywacja, a o to nam chodzi, jeśli chcemy zapobiegać rotacji pracowników.
Dodatkowa porada: Z każdym kolejnym zadaniem wycofuj się nieco z instruktażu i zostawiaj pracownikowi więcej pola do działania.
“Nie nadaję się”
Niedoświadczony pracownik odchodzi z powodu rozczarowania pracą albo rozczarowania sobą. Dlatego ważne jest działanie profilaktyczne i zapobieganie uczuciu zniechęcenia, motywowanie i dawanie mu poczucia, że może liczyć na swojego lidera. Odpowiednie zarządzanie jest więc kluczem do tego, jak zatrzymać pracownika, który dopiero wdraża się w swoje obowiązki.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat zapraszam na Spotify, Apple Podcasts oraz Google Podcasts do wysłuchania nowego odcinka Szkoły Menedżerów.
Materiały Dodatkowe
Arkusz przygotowawczy ZPZ (Zarządzanie Przez Zadania)
Materiały dodatkowe do tego odcinka zawierają arkusz, który ułatwi Ci zarządzanie niedoświadczonym pracownikiem poprzez zadania.