Chyba dla każdego menedżera oczywiste jest to, że jednym z naszych zadań jest motywowanie pracowników, a jednym z motywatorów są nagrody. O tym jak rozsądnie z nich korzystać dowiecie się właśnie z tego artykułu.

Motywacja zewnętrzna i wewnętrzna

Żeby dobrze zacząć temat nagradzania, należy przypomnieć o istnieniu dwóch rodzajów motywacji: zewnętrznej i wewnętrznej. Wewnętrzna motywacja to chęć wykonywania zadań sama w sobie, to sytuacja, w której praca po prostu jest nagrodą. Motywacja zewnętrzna wiąże się z przymusem i chęcią otrzymania nagrody lub uniknięcia kary. Ponieważ nagrody są gratyfikacją szybką i konkretną, motywacja zewnętrzna łatwo może zniszczyć wewnętrzną, tę czystą radość z robienia czegoś dobrze.

Pieniądze szczęścia nie dają?

Mało kto może pozwolić sobie, by pracować tylko dla przyjemności i spełnienia się. Nawet jeśli kochamy to, co robimy, w większości robimy to dla pieniędzy. A jednak badania wskazują na to, że pieniądze są kiepskim motywatorem i dzieje się tak z trzech powodów:

  1. Oczekiwanie na obiecane bonusy czy premie powoduje skupienie się na nagrodzie zamiast na pracy.
  2. Nagroda pieniężna musi być wysoka, żeby spełniła swój cel. Niskie kwoty będą budzić irytację, a nie radość.
  3. Nagradzanie za wyniki powoduje szukanie luk w systemie, by jak najłatwiej zdobyć nagrodę.

Pamiętajcie - ludzie szybko przyzwyczajają się do pieniędzy, więc jest to sposób na naprawdę krótkotrwałe i nieskuteczne motywowanie pracownika.

Jak nagradzać i nie demotywować?

Czy to znaczy, że nagrody nie działają? Nie. Nagrody działają, jeśli będziecie trzymać się 6 zasad:

  1. Nagroda z zaskoczenia - nieoczekiwana nagroda zwiększy radość z dobrze wykonanego zadania, a nie przeszkodzi w trakcie jego wykonywania.
  2. Niewielka nagroda, czyli rzeczy, które sprawią radość pracownikowi, ale nie będą uzależniać jego kolejnych starań od spodziewanej kolejnej nagrody, nie będą powodowały prób obchodzenia systemu.
  3. Namacalność nagrody - bilet do kina, czekolada, kartka z podziękowaniem, voucher na masaż odprężający.
  4. Nagradzanie zachowania. Po pierwsze - tylko zachowanie zależy od nas samych. Wyniki pracy, pomimo starań, mogą czasem nie być zadowalające. Po drugie - zachowanie można nagrodzić w każdym przypadku, także w przypadku stanowisk nieposiadających KPI (np. w księgowości).
  5. System nagradzania bez hierarchii - współpracownicy na równoległych stanowiskach również powinni mieć możliwość nagrodzenia kolegów i koleżanek, np. poprzez wspólne nominacje.
  6. Częste nagradzanie np. co tydzień lub dwa. Najlepiej sprawdzą się kudosy albo inna forma drobnych podziękowań.

Trzymanie się wyżej wymienionych zasad pozwoli pracownikom zachować motywację wewnętrzną, nie będzie zachęcało do kombinowania i oszukiwania systemu, w celu uzyskania nagrody, będzie pozwalało uzyskać nagrodę każdemu, kto na nią zasługuje. Jeśli interesuje Cię tematyka nagród i szukasz większej liczby inspiracji, zapraszam na Spotify i Apple Podcasts do Szkoły Menedżerów!

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Chcesz tworzyć inspirujące i przekonujące prezentacje?

Kurs podstaw Storytellingu Danych to zestaw procesów, narzędzi i technik, dzięki którym podniesiesz jakość i skuteczność swoich prezentacji!

>