Feedback dla podwładnych jest codziennością w pracy menedżera, ale wiele pytań rodzi wciąż kwestia feedbacków w górę. Jak dawać feedback w górę, czym różni się on od feedbacku w dół i jak się przygotować do takiej rozmowy? O tym przeczytasz dzisiaj.
Jak przygotować się do rozmowy z przełożonym?
Przede wszystkim, na rozmowę z przełożonym w celu udzielenia mu feedbacku, należy się wcześniej umówić. Można zrobić to także na cyklicznym spotkaniu one to one, można poprosić przełożonego o indywidualną rozmowę po spotkaniu w większym gronie, chodzi jednak o to, by nie zaskakiwać go, nie zaczynać takiej rozmowy np. podczas przypadkowego spotkania na korytarzu. Wyjątkiem są tu naprawdę nagłe i wyjątkowe sytuacje. Zaskoczenie budzi bowiem chęć ucieczki albo walki i może popsuć rozmowę nawet wtedy, kiedy bardzo dobrze się do niej przygotujesz.
Podczas umawiania się na feedback, nie powinno padać samo słowo “feedback”. Dlaczego? Ponieważ w praktyce, jeśli w firmie nie ma kultury dawania feedbacku w górę, użycie tego wyrażenia, może utrudnić późniejszą rozmowę. Lepiej umówić się po prostu na spotkanie dotyczące spostrzeżeń czy nowych rozwiązań.
Podstawowa różnica między feedbackiem w dół i w górę
Przede wszystkim feedback w stosunku do przełożonego powinien być bardziej personalny niż ten skierowany do pracownika. I w jednym i drugim przypadku trzeba skupić się na faktach, ale w przypadku feedbacku do przełożonego, powinny być one bardziej rozbudowane, przedstawione bardziej osobiście. Powiedz co czujesz, co się z Tobą dzieje, co Cię stresuje. Możesz też powiedzieć, dlaczego zdecydowałeś się na taką rozmowę, co się wydarzyło.
Oczekiwania
Kolejnym krokiem jest właściwe przedstawienie swoich oczekiwań. W feedbacku w górę ważne jest mówienie o swoich odczuciach i potrzebach, dlatego oczekiwania powinny być przedstawione poprzez:
- Opis sytuacji
- Wyraź swoją potrzebę związaną z tą sytuacją
Nie mów przełożonemu “oczekuję zmiany”, tylko powiedz w czym tkwi problem, dlaczego jest on dla ciebie istotny, jak chciałbyś go rozwiązać. Chodzi o to, by nie mówić o oczekiwaniach wobec niego, a skupić się na sobie i korzyściach dla siebie, ale także na korzyściach dla przełożonego.
Kontrakt
Kontraktowanie z przełożonym także wygląda nieco inaczej. Podwładnemu możesz wprost określić warunki np. “umawiamy się, że…”. Przełożonemu nie możesz wydać polecenia, więc należy ująć kontrakt nieco bardziej kurtuazyjnie np. “rozumiem, że mogę liczyć na…”. Warto zauważyć, że w tak sformułowanym zdaniu, znów stawiasz akcent na siebie.
Jeśli chcesz poznać konkretne przykłady feedbacków w górę, zapraszam do Szkoły Menedżerów na Spotify oraz Apple Podcasts - tam poznasz temat dogłębniej.