Przychodzi do Ciebie pracownik i mówi, że inna osoba w zespole psuje atmosferę, źle wypowiada się na temat firmy i Ciebie jako przełożonego. Co zrobić w takiej sytuacji, żeby nie zniszczyć ducha i efektywności zespołu? Trudny pracownik - o tym właśnie dzisiaj.
Trudny pracownik, toksyczne zachowania
Toksyczne zachowania trudnego pracownika możemy podzielić na dwie grupy:
- Zachowanie względem firmy i przełożonego np. zarzucanie menedżerowi braku kompetencji, ignorowanie obowiązków
- Zachowanie względem współpracowników np. nieprzyjemne komentarze, brak dbałości o czystość wspólnej przestrzeni, podsycanie konfliktu między pracownikami
Dla menedżera trudniejsza jest pierwsza grupa zachowań trudnego pracownika, czyli o niskiej jakości jego pracy. Jak zareagować, kiedy pracownik Nowak skarży Ci się, że pracownik Kowalski po raz kolejny twierdzi, że jesteś złym przełożonym, słaby z Ciebie kierownik projektu, a w dodatku po raz kolejny godzinę spóźnił się do pracy?
Reagowanie na zachowania trudnego pracownika - co robić, a czego nie?
Najważniejsza jest reakcja. Nie można zostawić takiej informacji bez podjęcia konkretnych kroków, nawet jeśli trudny pracownik jest doświadczonym specjalistą. Jeśli wiec słyszysz skargę podwładnego na temat jego współpracownika, zapamiętaj wszystkie informacje i podejdź do nich poważnie i poznaj źródło problemu.
Zanim przejdziemy do tego, co należy zrobić, zacznijmy od tego, czego nie należy. Nie można w takiej sytuacji podejść do trudnego pracownika i powiedzieć mu, że koledzy się na niego skarżą, bo konflikt w zespole mamy wtedy jak w banku, w dodatku z pewnością ktoś w końcu złoży wypowiedzenie.
Rozmowa z trudnym pracownikiem
Otrzymując informację o toksycznych zachowaniach, spytajcie jakie są oczekiwania ze strony pracownika. Z pewnością oczekuje reakcji. Ale jeśli masz porozmawiać z trudnym pracownikiem, musisz powołać się na źródło informacji, a tego rozmówca z pewnością nie chce, chce zostać anonimowy. W takiej sytuacji pozostaje Ci wyostrzyć zmysły i samemu zacząć zwracać uwagę na zachowania, o których właśnie się dowiedziałeś.
Najpierw więc wnikliwa obserwacja sytuacji, rozmów, zachowań - dopiero wtedy odbądź rozmowę z trudnym pracownikiem. W takiej sytuacji masz możliwość powoływać się na fakty, a nie tylko cudze doniesienia, w przypadku których masz słowo przeciw słowu. W takiej rozmowie wystrzegaj się opowiadania o skarżących się współpracownikach, skup się na konkretnych zarzutach.
Jeśli jednak zdarzy się sytuacja, że pracownik zgodzi się ujawnić swoją tożsamość, porozmawiaj też z innymi członkami zespołu.
Zaburzanie pracy członków zespołu - jak reagować?
Przejdźmy do kolejnej sytuacji, w której trudny pracownik zaburza pracę zespołu. Może to robić na różne sposoby, problemy mogą mieć szeroki wachlarz - od braku dbałości o higienę osobistą, po zostawianie brudnych naczyń na biurku. Jako menedżer musisz zareagować, nawet jeśli obiektywnie są to drobiazgi. Zachęcam, by w tej sytuacji wejść w rolę coacha.
Najpierw zapytaj osobę, która opowiada Ci o problemie z trudnym pracownikiem, czy zareagowała na niego. Czy trudny pracownik jest świadomy tego, że jego zachowanie przeszkadza innym i burzy pracę członków zespołu? Jeśli nie było żadnej reakcji, daj pracownikowi wsparcie, ale jednocześnie przygotuj go to tego, by wrócił do współpracownika z feedbackiem, a dokładniej z komunikatem “JA” - czyli zawierającym własny punkt widzenia. Ten komunikat polega na udzieleniu informacji zwrotnej w 4 krokach.
Wypracowanie prawidłowych sposobów działania
- Opis problemu - “Przeszkadza mi, że…”
- Opis problemu - “Głośno rozmawiasz przez telefon na prywatne tematy”
- Dlaczego istnieje problem - “Jest za głośno, nie mogę się skupić”
- Prośba o zmianę zachowania.
Dzięki takiemu podejściu wpłyniesz nie tylko na zmianę zachowania trudnego pracownika, ale także pokażesz członkom zespołu, że są odpowiedzialni za wzajemne relacje i mogą je kształtować oraz sami rozwiązywać sytuacje konfliktowe.
Trudny pracownik w zespole to często delikatny problem, więc jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat oraz poznać mój własny przykład zawodowy, zapraszam na Spotify, Apple Podcasts oraz Google Podcasts do wysłuchania najnowszego odcinka Szkoły Menedżerów.
Materiały Dodatkowe
Jak budować komunikat "Ja"
Materiały dodatkowe do tego odcinka zawierają instrukcję budowania komunikatu "Ja" oraz ćwiczenie praktyczne z jego budowania.