Podstawowe narzędzie, którego używam w pracy już 20 lat - style komunikacji. Określają one nie tylko nasz sposób porozumiewania się, ale także to jaki styl i formę pracy wolimy i stosujemy. Znajomość stylów komunikacji pracowników pozwala menedżerowi na świadome dopasowanie komunikatu do każdego z nich i na właściwy sposób delegowania zadań. Pozwala też zapobiegać konfliktom w zespole, ponieważ poszczególne style komunikacji wchodzą ze sobą w negatywne interakcje.

Czym są społeczne style komunikacji?

Istnieją cztery style komunikacji, które wyróżniamy ze względu na ich dopasowanie do dwóch zmiennych: skali asertywności oznaczającej łatwość funkcjonowania społecznego i skali spontaniczności określającej łatwość w ekspresji emocji. 

Wyniki w skali asertywności nie oznaczają wcale większej lub mniejszej asertywności, ale sposób komunikacji właśnie. Osoba z niskim wynikiem w tej skali zadaje asertywne pytania: “Czy pójdziesz ze mną do kina?”. Osoba z wysokim wynikiem mówi asertywnie: “Idziemy do kina!”. Z kolei wyniki w skali emocji dotyczą ich ekspresji. Jedna osoba kontroluje emocje, np. zrobi smutną minę, a druga głośno i teatralnie wręcz się rozpłacze.

Uplasowanie się pomiędzy tymi dwiema skalami to właśnie styl komunikacji, ale uwaga! Wszystkie cztery style są oparte na preferencjach. Wybieramy je dość intuicyjnie, ale każdy może dopasować się do innego stylu i zacząć go stosować.

Styl pierwszy: przyjaciel

Przyjaciel to osoba, która pyta asertywnie i jest spontaniczna, ekspresyjna. Jest nastawiona na budowanie relacji, mniej na zadaniowość. Jak go poznać?

  • Na wszystkie pytania odpowiada w sposób emocjonalny, mówi dużo
  • Lubi rozmawiać na tematy osobiste
  • Lubi relacje nieformalne
  • Skraca dystans
  • Ma bardzo dużą potrzebę bezpieczeństwa
  • Ekspresyjność rozwija się u niego wraz z poczuciem bezpieczeństwa
  • Ma średnie tempo mówienia, działania i podejmowania decyzji
  • Pomaga innym

Cechą przyjaciela jest wahanie się przy podejmowaniu decyzji, a same decyzje podejmuje w sposób bardziej emocjonalny, a mniej racjonalny. Potrzebuje potwierdzenia z zewnątrz, że jego decyzja jest właściwa. W kontakcie z przyjacielem przyjmujesz rolę doradcy.

Jak komunikować się z przyjacielem? Wspierać go, utwierdzać w słuszności jego działania. Posiłkować się przykładami np. społecznym dowodem słuszności. Przyjaciel często zmienia zdanie w zależności od tego jaką informację od kogoś usłyszy, dlatego trzeba wspierać go w wyborach, których dokonuje. Menedżer przyjaciela musi być wyczulony na jego emocje. Przyjaciel chce, żeby było miło, dlatego może nie przyjść z problemem do menedżera, ale opowiedzieć o nim innemu członkowi zespołu.

Styl drugi: błyskawica

Błyskawica, podobnie jak przyjaciel, jest stylem opartym na relacjach, ekspresyjnym, ale w przeciwieństwe do błyskawicy mówi asertywnie. Jak ją poznać?

  • Mówi szybko
  • Działa szybko, szybko podejmuje decyzje
  • Jest impulsywna
  • Dobrze radzi sobie z multitaskingiem
  • Zdarza się jej szybkie wypalenie i przejście do następnego zadania
  • Uwielbia zmiany, dobrze na nie reaguje
  • Jest chaotyczna
  • Umie pracować pod presją czasu
  • Trudno znosi krytykę

U błyskawicy można zaobserwować brak czasu pomiędzy pomysłem a działaniem - jej pomysły są szybko wprowadzane w życie. Jest za to doskonała w burzach mózgów, szybko generuje pomysły, jest bardzo kreatywna. Ma dużą potrzebę wygody, dlatego świetnie sprawdzi się jako osoba szukająca ułatwień, upraszczania procedur.

Jak komunikować się z błyskawicą? Przede wszystkim podsumowywać i spisywać wszystkie ustalenia, ponieważ przez swoją impulsywność i szybkość działania, błyskawica może szybko o nich zapomnieć. Błyskawica potrzebuje konkretnych komunikatów, ale należy zachować ostrożność, by nie odebrała komunikatu jako krytyki czy ataku na siebie.

Kolejne dwa style omówię w następnym odcinku podcastu, a na razie zapraszam do wysłuchania odcinka 17. na Spotify, Apple Podcasts oraz Google Podcasts.

Materiały Dodatkowe

Test na społeczne style komunikacji

Materiały dodatkowe do tego odcinka zawierają kwestionariusz, który pozwoli Ci określić, jaki jest Twój styl komunikacji. Wykonaj ten test przed tym, jak wysłuchasz 17. odcinka podcastu Szkoły Managerów.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Chcesz tworzyć inspirujące i przekonujące prezentacje?

Kurs podstaw Storytellingu Danych to zestaw procesów, narzędzi i technik, dzięki którym podniesiesz jakość i skuteczność swoich prezentacji!

>