Czy w korporacji można zbudować społeczność, która będzie zgrana, wspierająca i zaangażowana? Tak! I o tym przeczytasz właśnie dzisiaj, a za przykład posłuży nam firma Sii Polska.

Budulec i fundamenty

Jeśli chcemy zbudować solidny dom, który posłuży pokoleniom, nie zrobimy tego bez solidnych fundamentów i dobrej jakości budulca. Tak samo jest z budowaniem społeczności w organizacji. Fundamentem są tu cele i wartości, na których opiera się firma. Prawdziwe wartości, dodajmy, a nie tylko to, co copywriter umieścił na stronie internetowej. Jeśli cele i wartości są odpowiednio określone i respektowane przez kadrę menedżerską, łatwiej prowadzić ludzi we właściwym kierunku.

Kolejna sprawa - budulec. Żeby zbudować zaangażowaną i chętną do rozwoju społeczność, trzeba zatrudniać odpowiednich ludzi i często szukać ich odpowiednio wcześniej np. przez programy dla młodych talentów. 

Prawdziwa integracja

Korporacyjne integracje stały się już dawno tematem żartów, a nawet filmów komediowych. Wielu osobom kojarzą się ze zorganizowanym na siłę wyjazdem, z którego nie wypada się wypisać. Ale integracja to nie wyjazd raz do roku, to budowanie społeczności przez cały czas. Inwestowanie przez firmę w grupy hobbystyczne, sportowe, organizowanie imprez rodzinnych to świetne okazje do tego, by ludzie poznawali się na co dzień, odkrywali wspólne pasje, znajdowali wspólny język także w tematach pozazawodowych. 

Społeczność w czasie pracy zdalnej

Kiedyś praca oznaczała spędzanie z innymi ludźmi 40 godzin tygodniowo. Dzisiaj w czasach pracy hybrydowej i zdalnej kontakt ze współpracownikami bywa sporadyczny. Nie znaczy to jednak, że w takiej sytuacji dobry menedżer nie jest w stanie zadbać o integrację swojego zespołu i o dobre relacje w nim. Niezbędna będzie tu jednak odpowiednia polityka firmy, ponieważ na spotkania integracyjne pracującego zdalnie zespołu potrzebne są fundusze.

Integracja jest możliwa nie tylko podczas spotkań na żywo. Podczas spotkań online można przeznaczyć część czasu na swobode rozmowy o sprawach niezwiązanych z pracą: o planach urlopowych, dzieciach, serialach. Oczywiście nie można zapominać, że wciąż jesteśmy w pracy, ale żeby ludzie swobodnie czuli się ze sobą nawzajem, muszą się poznać.

Spójność i konsekwencja

W budowaniu zgranej firmowej społeczności, w zmniejszaniu rotacji, w tworzeniu lojalności, niezbędna jest konsekwencja. Żeby pracownik dbał o dobro firmy i współpracowników, firma musi dbać o niego. Szkolenia, rozwój, opieka psychologiczna, plany działania na wypadek przestoju spowodowanego odejściem klienta - to wszystko jest ważne. Ale ważna jest też spójność w działaniu, przykład z góry. Zespół zarządzający sam musi darzyć ludzi zaufaniem, jeśli chce być takowym obdarzony, musi wierzyć we własne wartości, jeśli chce, by pracownicy je wyznawali.

Temat budowania społeczności poruszyłam z szefową HR Sii Polska Magdaleną Oshikoya - jeśli chcecie się dowiedzieć, jakie rady ma dla menedżerów i HR-owców chcących tworzyć w swoich organizacjach społeczność, zapraszam na Spotify i Apple Podcasts!

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Chcesz tworzyć inspirujące i przekonujące prezentacje?

Kurs podstaw Storytellingu Danych to zestaw procesów, narzędzi i technik, dzięki którym podniesiesz jakość i skuteczność swoich prezentacji!

>