Każdego roku menedżerowie na świecie podejmują około trzech miliardów decyzji. Różnych - czasem kluczowych, strategicznych, czasem powtarzalnych. Jakie jednak mają sposoby podejmowania decyzji? Jakie masz Ty? I czy w ogóle masz?
Decyzje a rozwój firmy
To właśnie decyzje podejmowane przez menedżerów wpływają na rozwój organizacji, decydują o powodzeniach lub niepowodzeniach poszczególnych przedsięwzięć. Skuteczne sposoby podejmowania decyzji aż sześciokrotnie zwiększają liczbę dobrych decyzji biznesowych i o połowę zmniejszają liczbę niepowodzeń. Ale pomimo tego zaledwie 2% menedżerów stosuje wypracowane praktyki podejmowania decyzji.
Sposoby podejmowania decyzji - 7 dobrych praktyk
1. Poszerzenie możliwości wyboru
Przed podjęciem decyzji zapisz na kartce 3-4 realne alternatywy - im więcej możliwości wyboru, tym łatwiej o dobrą decyzję. Ludzki mózg nie lubi się przemęczać i najchętniej podąży za pierwszym pomysłem. Dlatego racjonalizuje jego sensowność.
Przykład: Po pandemii biuro stoi praktycznie puste i stanowi tylko koszt. Właściciel firmy decyduje się je zamknąć, chociaż w takim momencie powinien poszukać innych rozwiązań np. rozważyć wejście we współdzielenie biura z inną firmą.
2. Przewidywanie efektów wpływu
Jakie konsekwencje będzie miała Twoja decyzja na ważne obszary pracy całej firmy/zespołu za rok? Psycholog Gary Klein opracował metodę zwaną Pre Mortem, polegającą na tym, żeby przed podjęciem kluczowej decyzji usiąść wspólnie z innymi osobami i wyobrazić sobie, że minął rok od jej podjęcia, a rezultat okazał się katastrofalny. Dlaczego tak się stało?
3. Zespół roboczy
Kolejnym sposobem na podejmowanie decyzji jest zebranie specjalnego zespołu tzw. interesariuszy, czyli osób, na których podjęta decyzja będzie miała wpływ, a także każda osoba, która może przyczynić się do niepowodzenia projektu. Dzięki temu możemy jako menedżerowie spojrzeć na pomysł z innej perspektywy. Dodatkowo dla zespołu roboczego jest to szansa na zmniejszenie uprzedzeń do naszego pomysłu.
Ważne jest to, żeby taki zespół liczył maksymalnie 6 osób, większy będzie mniej efektywny. Każda kolejna osoba obniża efektywność podejmowania decyzji o 10%.
4. Ograniczenie czasowe analizy
Noblista Daniel Kahneman przeprowadził badanie na 26 maklerach i doszedł do wniosku, że bez względu na sposób dochodzenia do wyników, wszyscy osiągnęli je identyczne. Jedni odnosili spektakularne sukcesy raz na jakiś czas, inni pracowali mniej spektakularnie, ale na stałym poziomie.
Jeśli Twoje analizy zbytnio się przeciągają, ogranicz sobie czas na nie. Wyznacz sobie czas na podjęcie decyzji i trzymaj się go.
5. Znajdź kluczową informację
Natłok informacji może utrudnić analizę, przeszkadzać w podjęciu decyzji. Skup się na kluczowej, najważniejszej informacji. Mózg będzie Cię przed nim bronił, będzie chciał się skupić na tym, co już wiesz.
6. Follow-up po podjęciu decyzji
Dwa miesiące po podjęciu decyzji, zaplanuj follow-up i zastanów się, czy wszystko idzie dobrze, czy może coś wymaga naprawy, czy nic Cię nie niepokoi?
7. Zapisuj swoje decyzje
Żeby ułatwić sobie podejmowanie kolejnych decyzji, zapisuj te, które już zostały podjęte. Do miejsca z takimi zapiskami powinny mieć także inne osoby, które tę decyzję podejmowały np. zespół roboczy. Oprócz samej decyzji, należy opisać też, jaki wpływ wywarła, czy wpłynęła na cele i założenia firmy. Warto też zapisać 5 celów i priorytetów firmy albo zespołu, na które decyzja powinna mieć pozytywny wpływ.
Przemyślane sposoby podejmowania decyzji mogą być kluczem do wielu sukcesów. A jeżeli chcesz dowiedzieć się na ten temat więcej, a także poznać moje osobiste doświadczenia w tym temacie, zapraszam na Spotify, Apple Podcasts oraz Google Podcasts do wysłuchania nowego odcinka Szkoły Menedżerów.