Ile razy zdarzyło Ci się narzekać na to, że Twoi pracownicy są za mało pomysłowi, niezbyt kreatywni, może nawet leniwi…? Wejdź w ich buty i zastanów się, czy nie jesteś przypadkiem zabójcą ich pomysłów!

Dzisiaj przedstawię Wam narzędzie, które pozwala stworzyć w organizacji środowisko przyjazne kreatywności i pomysłowości.

95% pomysłów zabijają szefowie

Tak wynika z moich statystyk, które gromadzę już od 20 lat bycia menedżerem. Podwładni mają poczucie bycia niesłuchanymi, często długo czekają na feedback albo nie dostają go w ogóle. Z czasem po prostu przestają dzielić się tym, co przyjdzie im do głowy, ponieważ najzwyczajniej nie widzą w tym sensu. Istnieje 6 praw innowacji:

 • Prawo świeżości
 • Odpowiednie środowisko rozwoju – tzw. szklarniowanie pomysłów, green housing
 • Odwaga
 • Realność – prototypy
 • Impet w działaniu
 • Utrzymanie impetu

5 zachowań menedżera, które zabijają pomysłowość

Jest 5 podstawowych zachowań, tzw. idea killerów, które skutecznie zniechęcają pracowników do dzielenia się pomysłami.

1. Menedżer na burzy mózgów

Sama obecność przełożonego może blokować odwagę jego podwładnych. Jeśli więc koniecznie chcesz brać udział w burzach mózgów ze swoim zespołem, spisujcie pomysły na kartkach. W ciągu 5 minut każdy wpisuje 3 pomysły i kartki przechodzą z rąk do rąk

2. Krytyka

Kiedy wprost krytykujesz pomysły, przyczyniasz się do blokowania kolejnych.

3. Brak zasobów

Kiedy odrzucasz pomysł motywując to brakiem ludzi, pieniędzy, miejsca, kompetencji.

4. Zrzucenie odpowiedzialności

To prawdziwy strzał w stopę! Kiedy mówisz do pomysłodawcy: “Świetnie, zajmij się tym!”. Przecież on niekoniecznie chciał otrzymać nowe obowiązki i odpowiedzialność, chciał po prostu podzielić się pomysłem.

5. Niepewność

Sytuacje, w których nie odrzucasz pomysłu wprost, ale wyrażasz niechęć w inny sposób, mówiąc:

 • No nie wiem…
 • Nie czuję tego…
 • Nie wiadomo, jak będzie…

Jak nie zabić idei?

Przede wszystkim stwórz pomysłom cieplarniane środowisko dzięki modelowi SUN.

 1. Suspend – Powstrzymaj swoją reakcję. Policz do 10, nie krytykuj od razu, nie oceniaj.
 2. Understand – Zadawaj pytania: Co ciekawego jest w Twoim pomyśle? Dlaczego się nim dzielisz? Nastaw się na zrozumienie idei, nie na jej krytykę.
 3. Nurture – Zgłębiaj pomysł. Ile będzie kosztować? Jak sprawdzić skuteczność? Jak stworzyć prototyp? Jak się do tego weźmiemy?

Co jeśli nie dalej nie będziesz przekonany? Spróbuj skierować pomysł w innym kierunku, znaleźć inne rozwiązania, inną drogę do celu.

Narzędzia do Green Housingu

Jak utrzymać przyjazne innowacjom środowisko?

 1. Blokujemy krytykę. Podczas dyskusji o nowym pomyśle wyznaczamy moderatora, który na słowa krytyki reaguje np. gwizdkiem albo żółtą i czerwoną kartką. Krytykujesz? Do widzenia.
 2. Nie zostawiamy pomysłu bez feedbacku. Jeśli obiecałeś porozmawiać o tym później – to porozmawiaj.
 3. Wyjaśniamy dlaczego jedne pomysły są wcielane w życie, a inne nie.

Dobrym pomysłem na stworzenie przyjaznego środowiska dla innowacji, są pudełka, do których każdy może wrzucić karteczkę z pomysłem, a raz w tygodniu są one drukowane w formie plakatów. Komisyjnie decyduje się, co warto wprowadzić w życie, a co nie.

Odwagi!

A co z dodawaniem odwagi ludziom, by zechcieli podzielić się pomysłami? Przede wszystkim w przypadku pomysłów wdrożonych i nieudanych, nie szukajmy winnego. Nie wyszło? Trudno. Zastanówmy się wspólnie dlaczego i jak przeciwdziałać porażkom w przyszłości.

Odwaga wiąże się także z trzecim “zabijanym” przez menedżerów prawem, czyli realnością. Nie oczekujcie, że prototyp będzie mistrzostwem świata, że od razu będzie idealny. Nie działa? Więc pomyślmy wspólnie, co zrobić, żeby działał, a nie traktujmy go jako dowodu na to, że pomysł był zły.

O zabijaniu innowacji więcej usłyszysz w moim podcaście. Podam też ciekawe case studies i opowiem o innowacyjnej firmie, której produkty pokochał cały świat.

Będzie mi miło, jeśli napiszesz w komentarzu, jak ma się kreatywność w Twojej organizacji.

Materiały Dodatkowe

Lista największych Idea Killerów oraz model SUN

Materiały dodatkowe do tego odcinka zawierają listę najczęściej używanych Idea Killerów, których powinien unikać każdy Menedżer, oraz Model SUN, dzięki któremu wdrożysz w firmie podstawy Green Housingu. Pobierz, wydrukuj i powieś w widocznym miejscu, aby nigdy o nich nie zapomnieć 🙂

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Chcesz tworzyć inspirujące i przekonujące prezentacje?

Kurs podstaw Storytellingu Danych to zestaw procesów, narzędzi i technik, dzięki którym podniesiesz jakość i skuteczność swoich prezentacji!

>