Sztuczna inteligencja - przyszłość, szansa, zagrożenie? Obawia się jej aż 60% Polaków, ale czy słusznie? O tym, jak można wykorzystać AI w pracy menedżera przeczytasz w dzisiejszym artykule.
Co to jest sztuczna inteligencja?
Zacznijmy od podstaw: czym właściwie jest AI - Artificial Intelligence? Jest to pojęcie bardzo szerokie, więc skupimy się na generatywnej sztucznej inteligencji, czyli tej, z którą człowiek może się komunikować. Ten rodzaj IA to różnego rodzaju narzędzia, chatboty, które na podstawie danych dostępnych w zasobach internetu, są w stanie odpowiedzieć na ludzkie pytania.
Dostępnych jest dziś kilka modeli ChatGPT, które działają w oparciu o dwa różne typy “myślenia”. Pierwszy z nich to czysta statystyka - chat nie myśli, on znajduje słowa, które statystycznie powinny się w danej wypowiedzi znaleźć. Drugi typ przypomina bardziej pracę ludzkiego mózgu, więc może być wykorzystywany bardziej kreatywnie.
Sztuczna inteligencja w praktyce
Sztuczna inteligencja wprowadzona w organizacjach pozwala na efekty szybkie i spektakularne. Niektóre firmy pracujące na wrażliwych danych, np. z sektora bankowego, tworzą własne zamknięte systemy.
Ważny jest dobór odpowiednich narzędzi i właściwe przeszkolenie pracowników. Kluczem do właściwego wykorzystania AI jest zadawanie właściwych pytań, ponieważ to od właściwie zadanego pytania zależy wartość odpowiedzi. Pracując z tym samym narzędziem można uzyskać odpowiedź na poziomie przedszkola i na poziomie doktoratu. Bardzo istotny jest też wybór modelu dopasowanego do potrzeb organizacji. Są modele, które znają się po trochu na wszystkim, są też takie, które wiedzę mają bardziej skupioną w konkretnym obszarze.
Wsparcie dla menedżerów
AI pozwala przede wszystkim na automatyzację długich i żmudnych czynności, pozwalając zwiększyć efektywność nawet o 20% w ciągu trzech pierwszych miesięcy. Do czego konkretnie można ją wykorzystać?
- Tworzenie treści
- Analiza raportów
- Przygotowywanie strategii
- Wyciąganie wniosków z danych
- Projektowanie prezentacji
- Planowanie spotkań
- Automatyzacja maili
W skrócie: przy właściwym wykorzystaniu narzędzi AI menedżer może zyskać czas na to, co stanowi sedno jego pracy, może wykonywać obowiązki, do których de facto został zatrudniony: myślenie strategiczne, poszukiwanie niszy na rynku, zarządzanie zespołem. Usunięcie żmudnych i powtarzalnych czynności z codziennych obowiązków może też pozytywnie wpłynąć na kreatywność i poczucie szczęścia.
Kompetencje przyszłości
Do kompetencji przyszłości należy nie tylko umiejętność posługiwania się AI - zwłaszcza, że to już nie przyszłość, tylko nasza teraźniejszość. AI rozwija się tak dynamicznie, że jest w stanie zastępować niektórych pracowników, albo wspierać ich na tyle mocno, że popyta na nich znacząco się skurczy. Dlatego tak ważna jest w dzisiejszych czasach elastyczność, dopasowywanie swoich kompetencji do nowych warunków.
W 114 odcinku Szkoły Menedżerów razem z Jowitą Michalską rozmawiam o szansach i zagrożeniach, jakie niesie AI - zapraszam do wysłuchania na na Spotify oraz Apple Podcasts.