Menedżer prześladowany przez swoich pracowników - zjawisko, o którym mówi się mało, do którego ludzie wstydzą się przyznać. A jednak mobbing w górę także ma niestety miejsce w wielu organizacjach - według amerykańskich statystyk aż 15% menedżerów miało z nim styczność.

Podważanie autorytetu - etap pierwszy mobbingu w górę

Prześladowanie menedżera przez podwładnych zaczyna się pozornie niewinnie. Na przykład przez dodawanie go do kopii wszystkich maili, by w ten sposób zasypać go wiadomościami i utrudniać mu pracę, przez podważanie jego autorytetu, poprzez pytania mające pokazać brak sensu w jego działaniach. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku nowych menedżerów, którzy przyszli z zewnątrz i nie zdążyli jeszcze dobrze zapoznać się z organizacją.

W pierwszym etapie może pojawić się też omijanie ścieżki służbowej przez pracownika, zwracanie się z pomysłami czy skargami wyżej, z pominięciem menedżera.

Obchodzenie zasad - etap drugi

Kiedy dojdzie już do osłabienia autorytetu menedżera i nadszarpnięcia jego poczucia bezpieczeństwa, prześladowca przechodzi do etapu drugiego, czyli niesubordynacji. Pracownik wykonuje zadanie na ostatnią chwilę, tak by menedżer do końca nie wiedział, czy zostanie ono wykonane, czy jego zespół np. osiągnie target na dany miesiąc. Innym zachowaniem typowym dla tego etapu jest odmowa wykonywania poleceń. Nie musi to być oczywista odmowa wprost np. odmowa kontaktu z klientem, ale może to być odmowa używania preferowanego przez menedżera kanału komunikacji.

Plotki i oskarżenia - etap trzeci

Ostatnim etapem prześladowania w górę jest rozsiewanie plotek, kłamstw i rzucanie fałszywych oskarżeń. Obok tego pojawiają się też rzucane mimochodem ironiczne i kąśliwe uwagi, wyrażane wprost lekceważenie. Na tym etapie autorytet menedżera jest już osłabiony, podobnie jak jego pewność siebie.

Jak reagować na mobbing z dołu i czego nie robić?

Czego nie robić w sytuacji prześladowania przez pracownika? Nie pozostawać biernym. Nie unikać rozmowy i reakcji. Wielu menedżerów czuje wtedy wstyd, próbuje tuszować problem, udawać, że nic się niedzieje. To droga donikąd. Winnym prześladowania jest prześladowca, a brak działań jest szkodliwy nie tylko dla menedżera. Co więc zrobić, oprócz zgłoszenia problemu do HR?

  • Nie współpracuj z mobbingującym pracownikiem, nie szukaj z nim wspólnego rozwiązania problemu
  • Zadbaj o siebie i swoją odporność psychiczną
  • Rób notatki, zapisuj wszystkie akty mobbingu łącznie z datami i godzinami - może się to przydać, kiedy prześladowca będzie chciał zrobić z siebie ofiarę i odwrócić role
  • Zadbaj o biznes
  • Zadbaj o zespół
  • W początkowej fazie rozmawiaj z prześladowcą sam na sam i wyraź jasno swoje oczekiwania, a jeśli zachowanie prześladowcy nie zmienia się, przenieś rozmowę na forum zespołu .

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego, jak reagować na mobbing i poznać statystyki dotyczące tego typu zachowań, zapraszam do Szkoły Menedżerów na Spotify, Apple Podcasts oraz Google Podcasts.

  • Niesamowicie przydatny materiał! W końcu zrozumiałam, że od lat jestem gnębiona przez podwładnego. Czuję i ulgę i wielką siłę!
    Bardzo dziękuję za ten podcast!

  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

    Chcesz tworzyć inspirujące i przekonujące prezentacje?

    Kurs podstaw Storytellingu Danych to zestaw procesów, narzędzi i technik, dzięki którym podniesiesz jakość i skuteczność swoich prezentacji!

    >