Jako menedżer z wieloletnim doświadczeniem opracowałam wiele autorskich narzędzi - jednym z nich jest scenariusz rozmowy coachingowej A4. Jest prosty, sprawdzony i skuteczny, pozwala uczyć pracownika zamiast rozliczać go z błędów. Polecam go wszystkim, którzy w pracy prowadzą rozmowy rozwojowe, oraz tym, do których podwładni przychodzą z problemem: nie wyszło, zawaliłem, nie mogę się zmotywować. Każdy menedżer prędzej czy później staje w obliczu takiej sytuacji.

Dlaczego coaching budzi kontrowersje?

Coaching istnieje od dawna, a jednak często budzi kontrowersje albo uśmiech politowania. Niestety, często zarówno menedżer, jak i pracownik, czują się podczas coachingu nienaturalnie, a sama rozmowa coachingowa bywa wykorzystywana po prostu jako narzędzie do feedbacku. A coaching to pojęcie o wiele szersze - to narzędzie do rozwoju, motywowania, wspierania. Problem w tym, że coaching często zaczyna się za późno, wtedy, kiedy pojawia się problem, a ja polecam zmienić problem w cel i dążyć do jego osiągnięcia.

Scenariusz sesji coachingowej A4

Na czym więc polega mój autorski scenariusz rozmowy coachingowej? Jak sama nazwa wskazuje, opiera się on na czterech etapach. 

Analiza stanu zastanego - Jak wygląda sytuacja?

Na początku menedżer powinien przeanalizować sytuację z perspektywy pracownika, spojrzeć na nią jego oczami, wczuć się w jego rolę, a następnie dochodzić przyczyn zastanego stanu rzeczy, tego, co spowodowało problem. Czy problem ma przyczyny tylko zewnętrzne, czy jednak pracownik w jakimś stopniu się do niego przyczynił? Na koniec czas na subiektywny feedback z Twojej strony.

Aspiracje - Co chcesz osiągnąć? 

Na tym etapie menedżer bada aspiracje pracownika i pomaga przekuć je w cel do osiągnięcia. W praktyce polega to ma zmianie problemu na cel, zanim przejdziecie do etapu szukania rozwiązań. Określenie celu w modelu SMART jest w tym narzędziu niezbędne! Zadaj pytanie: Jak widzisz tę sytuację w przyszłości? Jak powinna się układać ta relacja z klientem? Dopiero wiedząc, do czego dążymy, możemy szukać właściwej drogi.

Alternatywne rozwiązania - Co mógłbyś zrobić? - clou scenariusza sesji coachingowej

Kiedy mamy cel, możemy szukać rozwiązań - i tutaj czas na trzon sesji coachingowej. Ważne jest to, by ostateczne rozwiązania wyszły od samego pracownika, nie od Ciebie. W poszukiwaniu rozwiązań:

  • Nie pytaj: “Co możesz zrobić, żeby osiągnąć cel?”
  • Używaj trybu przypuszczającego: “Co mógłbyś zrobić”? To sztuczka na oszukanie mózgu, żeby wydawało się nam, że mówimy o hipotetycznej sytuacji.
  • Pracujcie ciszą na zasadzie: zadanie pytania + milczenie. Ułatwia to koncentrację.
  • W razie potrzeby zastosuj metodę chińskiego wachlarza, czyli przedstaw swoje pomysły tak, by ukryć że pochodzą od Ciebie, przedstaw je w przykładach innych osób. Nie mów: “Ja bym zrobił…” tylko “Znam przykład pracownika, który tak zrobił…”.

Action plan - Co zrobisz?

Ostatni krok mojego scenariusza sesji coachingowej. Co dalej? Jakie działanie podejmie pracownik? Action plan powinien zawierać minimum pierwszy krok, dokładnie osadzony w czasie, konkretny. Nie “pójdę na szkolenie”, ale też kiedy się odbędzie szkolenie, czego konkretnie będzie dotyczyło? Jeśli pierwszy krok to w zasadzie mały kroczek, warto stworzyć dłuższy plan, np. na 2 tygodnie. Rozmowa coachingowa z pracownikiem może na koniec powiać hurraoptymizmem, dlatego dobrze przygotować się na niepowodzenia, W ten sposób pracownik zyska alternatywę, na wypadek, gdyby któryś z kroków jednak się nie powiódł.

Ten scenariusz sesji coachingowej jest szybki do zastosowania, nie musisz umawiać się na specjalną rozmowę, możesz przeprowadzić ją w windzie czy na korytarzu. Możecie zmieścić całą sesję w zaledwie czterech pytaniach! 

Tradycyjnie zapraszam do wysłuchania podcastu Szkoła Menedżerów na Spotify, Apple Podcasts oraz Google Podcasts. Znajdziesz tam przykłady rozmów i sytuacji, w których można zastosować sesję coachingową w modelu A4. Do usłyszenia!

Materiały Dodatkowe

Arkusz coachingowy A4 i lista pytań dla poszczególnych etapów

Materiały dodatkowe do tego odcinka zawierają arkusz przygotowawczy do rozmowy coachingowej w modelu A4, zawierający listę podstawowych pytań, przydatnych na każdym etapie rozmowy. Znajdziesz w nich też checklistę przydatną w trakcie rozmowy.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Chcesz tworzyć inspirujące i przekonujące prezentacje?

Kurs podstaw Storytellingu Danych to zestaw procesów, narzędzi i technik, dzięki którym podniesiesz jakość i skuteczność swoich prezentacji!

>