Liderskie kompetencje przyszłości - czym są? Co jest niezbędne, by sprawnie zarządzać w ciągle zmieniającym się świecie, w którym od kilku lat jeden kryzys goni kolejny?
1. Ciągłe uczenie się na nowo
Wydawało się, że internet otworzy przed nami wiedzę całego świata, niestety zalewają nas raczej fale fake newsów, które szerzą się z prędkością światła. Postęp technologiczny w tym samym czasie pędzi. Osoby, które boją się nowości, nie chcą ich testować, nie chcą nabywać nowych umiejętności - zostaną w tyle. Nie da się już przez całe zawodowe życie bazować na doświadczeniu, nie wystarczy nauczyć się obsługi kilku programów, skończyć jednych studiów i pożegnać się edukacją. Trzeba mieć oczy i głowę otwarte, nie bać się nowych wyzwań, nie bać się porażek, które w trakcie tych wyznań na pewno się pojawią.
2. Budowanie nowego wizerunku
Budowanie nowego wizerunku, próbowanie swoich sił na różnych polach. Nie chodzi o to, żeby regularnie zmieniać swoje życie o 180 stopni, ale o elastyczność, która pozwala dopasować się do nowych warunków.
3. Odporność na porażki
Kiedy mały człowiek uczy się chodzić, zalicza po drodze wiele upadków. Zawsze jednak próbuje dalej. A jako dorosły potrafi pogodzić się z upadkiem i siedzieć do końca życia. Historia sukcesu jest zawsze historią porażek, które udało się przezwyciężyć i wyciągnąć z nich wnioski. Kiedy ponosimy porażki, budzi się w nas syndrom oszusta: może wcale nie zasługuję na to, żeby być w tym miejscu? Nie można poddawać się jednak takiemu myśleniu. Nie wyszło Ci jedno? Spróbuj inaczej, albo spróbuj czegoś innego.
4. Rywalizacyjne podejście
Sposób radzenia sobie z porażkami jest niestety związany z płcią. Kobiety szybciej rezygnują, poddają się. Mężczyźni są kulturowo przygotowani na rywalizację, konflikt. Potrafią potraktować problem jak przeciwnika, z którym stają na ringu i walczą. Im większy problem, tym większa mobilizacja. W przypadku kobiet bardzo często im większy problem, tym większe zwątpienie w samą siebie. Co ciekawe, im kobieta jest bardziej inteligentna, tym łatwiej wycofuje się w zderzeniu z problemem.
5. Innowacyjne podejście
Pandemia była doskonałym przykładem tego, jak innowacyjne podejście może wznieść biznes na wyżyny i jak jego brak może zniszczyć dobrze prosperującą firmę. Szukanie rozwiązań poza swoją bańką, out-of-the-box thinking, to kompetencja pozwalająca na dostosowanie się do zmian i szukanie rozwiązań, na jakie nie wpadł nikt przed nami. Kreatywne podejście teoretyczne powinno też łączyć się z kreatywnym działaniem. Rób tak, jak nie robi nikt inny.
Wszystkie kompetencje przyszłości zostały razem z przykładami omówione w podcaście Szkoła Menedżeró. Tych, którzy jeszcze nie wysłuchali, zapraszam na Spotify i Apple Podcasts, a tych, którzy już słyszeli zachęcam do zapowiedzianego quizu: Szekspir czy Taylor Swift?
Materiały Dodatkowe
Lista kompetencji przyszłości
Materiały dodatkowe do tego odcinka zawierają listę kompetencji, które decydują o tym, czy odniesiesz sukces w roli lidera, działając w czasach niezwykle zmiennych, dynamicznych i nieprzewidywalnych.