Bycie liderem to wyzwanie. W rozwoju lidera kluczowe jest pierwsze 90 dni, podczas których łatwo wpaść w liczne pułapki. Dzisiaj opowiem o tym, jakie są najczęstsze błędy popełniane przez nowych liderów.
1. Robienie niewłaściwych rzeczy
Ta pułapka najczęściej czyha na osoby, które po raz pierwszy zajmują stanowisko lidera np. po awansie. Wydaje się im, że wciąż powinni robić te same rzeczy, co wcześniej, a rola lidera oznacza, że muszą po prostu pracować ciężej i więcej. Takie pojmowanie nowej roli to prosta droga do mikro menedżmentu. Kompetencje np. sprzedażowe czy marketingowe osób z wieloletnim doświadczeniem, które doprowadzają je do roli lidera, nie są już tak istotne na nowym stanowisku.
2. Wir pracy
Kolejną pułapką jest natychmiastowe rzucenie się wir działań związane z chęcią szybkiego wykazania się, szybkiego wejścia w nową rolę. Z taką postawą wiąże się też zbyt szybkie podejmowanie kluczowych decyzji, a to duży błąd. Zmiana stanowiska na wyższe, nawet w obrębie tej samej organizacji, powinna wiązać się ze zmianą perspektywy - a do tego potrzeba czasu. W krótkim czasie po awansie lider wciąż patrzy na firmę z perspektywy szeregowego pracownika.
Rzucenie się w wir nowych obowiązków, kiedy jeszcze brak liderskich umiejętności, wiąże się też z robieniem zbyt wielu rzeczy na raz. Jak można się domyślić, efektywność jest wtedy mizerna, a pracownicy popadają w dezorientację.
Pierwszy miesiąc na stanowisku lidera to czas na lepsze poznanie się ze swoim zespołem, otoczeniem biznesowym, strategiami, produktem. To czas na zmianę punktu widzenia, uzyskanie szerszej perspektywy, rozmowy z przełożonym, analiza dotychczasowych działań firmy.
3. Rozwój w niewłaściwym kierunku
Trzecia pułapka dotyczy w dużej mierze liderów, którzy zostali zrekrutowani spoza organizacji albo z innego działu. Są to osoby, które skupiają się na wiedzy eksperckiej w swojej dziedzinie, zamiast lepiej poznać swoją nową rolę, swoich podwładnych, kulturę pracy.
Liderzy, którzy zaniedbują te obszary, mają trudności z poznaniem problemów i wyzwań organizacji.
4. Stosowanie gotowych rozwiązań
Nowa rola w firmie wymaga nowego spojrzenia i poszukiwania nowych rozwiązań. Tymczasem najczęstsze błędy popełniane przez nowych liderów to także kopiowanie gotowych rozwiązań wynikające z poprzednich zawodowych doświadczeń.
Strategia, która sprawdziła się w korporacji o ugruntowanej na rynku pozycji, nawet jeśli jest genialna, może okazać się porażką w młodym start-upie. Dobry lider nie może stosować gotowych rozwiązań, musi mieć na uwadze historię firmy, jej wartości, strategię i dotychczasowe osiągnięcia.
Liderzy, którzy kopiują rozwiązania od innych, sprawiają też, że ich podwładni nie rozumieją, co się dzieje, co z kolej skutkuje ich wycofaniem i problemami w codziennej pracy.
5. Lekceważenie pozostałych liderów
Ostatnia pułapka, która czyha na liderów, to lekceważenie relacji z liderami z tego samego poziomu. Liderzy w naturalny sposób skupiają się na relacjach pionowych - z członkami zespołu oraz z własnymi przełożonymi. Jednak brak relacji z innymi menedżerami, nieznajomość ich doświadczeń, prowadzi do powstania silosów - działów, które nie znają się nawzajem i nie rozumieją swojej pracy.
Już w pierwszym czy drugim tygodniu na nowym stanowisku warto poprosić swojego przełożonego o to, by przedstawił Cię pozostałym liderom.
Pamiętaj, że początki w roli lidera to nie spektakularne reformy, decyzje i szybka kariera, a powolne budowanie zespołu i relacji z podwładnymi, przełożonymi, klientami i innymi menedżerami z Twojego poziomu.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak powinien zachowywać się świeżo upieczony lider i jak najczęstsze błędy liderów mogą wyglądać w praktyce - zapraszam do wysłuchania kolejnego odcinka Szkoły Menedżerów na Spotify, Apple Podcasts oraz Google Podcasts.