Poczucie własnej wartości. Pozornie wyeksploatowane określenie, które niesie ze sobą szereg cech, które są niezbędne w wykonywaniu obowiązków menedżera: wewnątrzsterowność, decyzyjność, odpowiedzialność. Jeśli chcesz zadbać o pewność siebie, by lepiej wykorzystać swój potencjał, ten tekst jest dla Ciebie.
Czy jesteś wartościowym człowiekiem?
Już starożytni filozofowie wiedzieli, że każdy z nas ma w sobie potencjał i energię, by zrealizować swój życiowy cel. Jesteśmy jak nasiona, z których wyrastają drzewa. Kluczem do sukcesu jest odkrycie własnego potencjału. Każda cecha którą posiadamy, każdy element naszej osobowości istnieje po to, by dokądś nas zaprowadzić.
Poszukiwanie poczucia własnej wartości warto zacząć od zadania sobie pytania: czy jestem wartościowym człowiekiem? Na pewno zdecydowana większość ludzi na tak zadane pytanie odpowie twierdząco. Na poczuciu bycia wartościowym człowiekiem można zaś docierać do swoich mocnych stron i budować pewność siebie. Należy przy tym pamiętać, że każdy z nas ma własny cel i własną ścieżkę, dlatego podczas szukania własnej drogi nie można porównywać się z innymi, nawet podobnymi do nas.
Poszukiwanie własnej wartości
W budowaniu poczucia własnej wartości podstawą jest zrozumienie, że niezbędne do szczęścia jest skupienie się na sobie. Brzmi to nieco kontrowersyjnie, bo przecież pomoc innym pozwala nam czuć się dobrze, wyzwala w naszym mózgu hormony szczęścia. W pogodzeniu obydwu dróg pomocne są te cztery pytania, które pozwalają skupić się na sobie, ale jednocześnie uwzględnić dobrostan innych:
- Co robię, czym się zajmuję?
- Dla kogo to robię?
- Czego potrzebują te ludzie/istoty?
- Jak zmienia się ich los pod wpływem mojego działania?
Odpowiedzi na te pytania jasno pokazują cel i wartość naszej pracy, naszą wartość jako ludzi. To mocna podstawa do dalszej pracy nad sobą.
Praca nad samoświadomością
Samo poczucie własnej wartości to jeszcze nie wszystko. Żeby realizować swój życiowy cel potrzebne jest świadome wykorzystanie swoich talentów, a zatem przede wszystkim ich odkrycie, bo z wielu talentów możemy nie zdawać sobie sprawy. Tu znowu pomocne będą pytania:
- Co przychodzi mi z łatwością i robię to dobrze?
- Za co chwalą mnie inni?
- Co daje mi stan flow?
W osiągnięciu sukcesu liczy się przede wszystkim wykorzystanie talentu i potencjału, rozwijaniu ich, skupienie się na nich, a nie na wzmacnianiu swoich słabych stron. Jeśli wspaniale śpiewasz, ale przeciętnie tańczysz, nie skupiaj się na lepszym tańczeniu, skupiaj się na śpiewie.
Jak wykorzystać samoświadomość?
Jestem dobry/dobra w X. Wspaniale, tylko co dalej? Kolejny krok to wykorzystywanie swoich talentów w codziennej pracy, bo praca z wykorzystaniem własnych talentów oddaje nam energię, którą w nią wkładamy. Wykorzystanie samoświadomości pozwala także przestać oceniać siebie samego przez porównywanie się z innymi i na ich podstawie ocenianie tego, co jest zaletą, a co wadą. Poczucie własnej wartości pozwala uczynić siebie samego centrum swojego świata i zauważyć, ile robimy dla innych, docenić nasze własne działania, które mają sens i czynią świat lepszym miejscem.
Już starożytni filozofowie wiedzieli, że każdy z nas ma w sobie potencjał i energię, by zrealizować swój życiowy cel. Kluczem do sukcesu jest po prostu ich odkrycie i zrozumienie.
Po więcej informacji i przykłady z życia zapraszam do podcastu Szkoła Menedżerów na Spotify i Apple Podcasts.
MATERIAŁY DODATKOWE DO ODCINKA:
Oświadczenie o celu
Jak odkryć życiową misję?
Materiały Dodatkowe
Eksperyment na zbadanie poczucia własnej wartości
Materiały dodatkowe do tego odcinka zawierają ćwiczenie, które w formie prostego eksperymentu pokaże Ci, jakie jest Twoje poczucie własnej wartości.