Czym są martwe punkty w lusterkach samochodowych, wiedzą chyba wszyscy. W naszych zachowaniach też istnieją takie punkty - są to zachowania, które psują nasz wizerunek i widzą je wszyscy, tylko nie my. Dzisiaj kilka słów o tym, jak zachować szacunek innych do siebie i uświadomić sobie swoje martwe punkty.

Martwe punkty - definicja

Zachowania, skłonności, cechy, nawyki, które są odpychające dla innych. Czym są konkretnie? Mogą być wszystkim, od obgryzania paznokci, do wtrącania w co drugim zdaniu pytań typu “Co nie?”, “Prawda?”. Czasami ich nie zauważamy, a czasami przeciwnie - uważamy je za nasze zalety, chociaż otoczenie traktuje je jak wady. Tu za przykład mogę podać np. zbytnią szczerość, perfekcjonizm. Zwłaszcza ta druga cecha może być dla niektórych menedżerów traktowana jak zaleta, więc bardzo trudno będzie się zmienić.

Jak szukać martwych punktów?

W dużych organizacjach, nie tylko w korporacjach, martwe punkty można odnaleźć dzięki profesjonalnym narzędziom, np. ewaluacji 360 stopni. Co może być alternatywą do realizacji w każdej organizacji?

  • Spytaj się swoich bliskich, rodziny, znajomych, co ich w Tobie irytuje? Martwe punkty są irytujące nie tylko dla współpracowników, więc w ten sposób odkryjesz, jakie Twoje cechy przeszkadzają innym. Zwracaj jednak uwagę na cechy, które się powtarzają, nie na pojedyncze uwagi.
  • Ustaw w ogólnodostępnym miejscu 3 pudełka ze swoim imieniem:

Start - Co musisz zacząć robić, żeby lepiej się z Tobą pracowało?

Stop - Co musisz przestać robić, żeby lepiej się z Tobą pracowało?

Continue - Czego nie należy w Twoim przypadku zmieniać?

  • Poproś o feedback od pracowników - to najtrudniejszy sposób, na poznanie martwych punktów. Trudno będzie pracownikom, nawet tym z długim stażem, powiedzieć Ci wprost, co im w Tobie przeszkadza. Dlatego najlepiej zadać pytanie "Co powinienem poprawić" zamiast "Co ci we mnie przeszkadza".

Trzy rodzaje martwych punktów

Sama identyfikacja martwych punktów jest trudna, może źle wpłynąć na naszą samoocenę, samopoczucie - w końcu uświadamiamy sobie, że nasze zachowanie irytuje innych ludzi. Jednak kiedy się z tym pogodzimy, zmiana jest już dużo łatwiejsza. Podział na rodzaje martwych punktów przebiega według tego, w jaki sposób można zmienić.

  1. Martwe punkty, które można zmienić od razu - np. uwagi dotyczące wyglądu (nieadekwatne ubrania, zbyt duże dekolty, nieświeże koszule).
  2. Nawyki - np. zaglądanie innym w ekran monitora, kończenie zdania za innych, siorbanie. Nawyki trudniej zmienić niż koszulę czy bluzkę, dlatego ważne jest poproszenie innych, żeby zwracali uwagę na nasze nawyki, które im przeszkadzają.
  3. Martwe punkty, które można zmienić poprzez zdobycie nowych umiejętności np. naukę dawania pozytywnego feedbacku, naukę otwarcia się na dialog. Z tymi martwymi punktami najtrudniej sobie poradzić, ponieważ wymagają one pracy nad sobą.

Martwe punkty to nie tylko wady - to mogą być zalety skumulowane zbyt mocno, w taki sposób, że stają się martwym punktem, np. nadmierna drobiazgowość. Dobrze je znać, ponieważ mogą one powodować mniejsze lub większe problemy w pracy.

Po więcej na ten temat zapraszam do Szkoły Menedżerów dostępnym już na Spotify, Apple Podcasts oraz Google Podcasts. Usłyszysz tam o moim własnym martwym punkcie i tym, jak sobie go uświadomiłam oraz jak sobie z nim radzę.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Chcesz tworzyć inspirujące i przekonujące prezentacje?

Kurs podstaw Storytellingu Danych to zestaw procesów, narzędzi i technik, dzięki którym podniesiesz jakość i skuteczność swoich prezentacji!

>