Niedawno na blogu pojawił się artykuł o metaprogramach. Zarówno on, jak i odpowiadający mu odcinek podcastu wzbudziły wielkie zainteresowanie, dlatego dziś wracam do tematu, tym razem metaprogramów mniej oczywistych.

Metaprogram “w czasie - poprzez czas” 

Ludzie potrafią patrzeć na siebie z zewnątrz oraz nazywać swoje doświadczenia, swoje nastroje. Tę umiejętność nazywamy samoświadomością. Podobnie wygląda kwestia ludzkiego spojrzenia na czas.

Istnieją osoby, które żyją tu i teraz, rzadko patrzą w przeszłość i przyszłość. Są też tacy, którzy cały czas dostrzegają upływ czasu, często wracają myślami do przeszłości i wizualizują sobie przyszłość. Z tego względu ta grupa żyje kontrolując czas, planując przyszłość, zarówno nieodległą jak i z dużym wyprzedzeniem. Pierwsza grupa, żyjący “w czasie” żyje tu i teraz. Często nie dotrzymują terminów, nie z powodu lenistwa czy braku kompetencji, ale przez swoje odczuwanie czasu, przez poczucie zjednoczenia z aktualnie wykonywanym zadaniem. Takie osoby potrzebują zewnętrznych bodźców, żeby pilnować terminów - np. budzików i przypomnień w kalendarzach.

Metaprogram “małe kroki - wielkie kroki” 

Do pierwszej grupy należą ludzie, którzy preferują dążyć do celu za pomocą małych kroków. Ustawiają sobie liczne cele krótkodystansowe, które ustawiają w kolejności do osiągnięcia głównego celu. Druga grupa preferuje wielkie zrywy, zwroty akcji, kroki milowe. Często są to wizje, a nie plany. Dotyczą one wielu miesięcy czy lat naprzód.

Osoby wybierające małe kroki dobrze odnajdują się np. w KAIZEN-ie lub atomowych nawykach, ci, którzy wybierają duże kroki wolą wizję wielkiej zmiany, którą widzę od razu, bez drogi, która do niej prowadzi. Można to zaobserwować na przykładzie podejścia do zmiany stylu życia na zdrowszy. Jedni zapiszą się na badania, znajdą trenera i dietetyka, drudzy chcą widzieć zmianę od razu, więc zaczynają głodówkę i ćwiczą do upadłego.

W tej kategorii można zmieścić też podział na przedziałowców i punktowców. Przedziałowcy potrzebują wizji, w jakim kierunku zmierzać. Punktowcy potrzebują celu bardzo konkretnego i dokładnego rozpisania poszczególnych kroków prowadzących do celu.

Metaprogram “ja - inni” 

Ten metaprogram dotyczy tego, gdzie koncentrujemy swoją uwagę: na sobie, czy na innych? Na to, co my mówimy vs. na to, co inni chcą powiedzieć, na potrzeby swoje vs. potrzeby innych.

Osoby skupione na “ja” będą dążyć najpierw do zaspokojenia swoich potrzeb i wyrażenia swoich emocji, zaś osoby skupione na innych będą brać pod uwagę swoje otoczenie. Są to ludzie będący doskonałymi obserwatorami, dobrze sprawdzają się w rolach coachów i terapeutów. Osoby skupione na sobie są z kolei bardziej perswazyjne.

Jeśli zainteresowały Cię kolejne metaprogramy zapraszam do Szkoły Menedżerów na Spotify i Apple Podcasts, gdzie poznasz też konkretne przykłady zachowań poszczególnych typów. Zapraszam!

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Chcesz tworzyć inspirujące i przekonujące prezentacje?

Kurs podstaw Storytellingu Danych to zestaw procesów, narzędzi i technik, dzięki którym podniesiesz jakość i skuteczność swoich prezentacji!

>