Dlaczego ludzie za Tobą podążają - dlatego, że chcą, czy dlatego, że muszą? Odpowiedź na to pytanie jest jednocześnie wyjaśnieniem tego, czym różni się liderowanie od menedżerowania. Jeśli chcesz być prawdziwym liderem, mam dla Ciebie dzisiaj kilka figur retorycznych, dzięki którym zainspirujesz swój zespół do działania i przekonasz go do swoich koncepcji na poziomie emocjonalnym.
Powtórzenia: komunikat perswazyjny prosty i skuteczny
Najprostsze i w dodatku bardzo skuteczne jest stosowanie powtórzeń. Wyróżniamy:
- Powtórzenia dosłowne. Wzmacniają przekaz i dodają mu nutę dramaturgii, pobudzają emocje.
Przykład: “Żaden lider, powtarzam: żaden lider, nie ma prawa odbierać godności pracownikowi”. - Powtórzenia częściowe. Polegają na powtórzeniu części zdania i wzmacniają przekaz od strony emocjonalnej.
Przykład: “Nikt poza Tobą nie dokona zmiany w twoim życiu. Nikt poza Tobą nie wykona pierwszego kroku. Nikt poza Tobą nie jest odpowiedzialny za Twoje szczęście”. - Stopniowanie i wzmocnienie. W tym przypadku powtórzenia nie są dosłowne, ale przekształcone i mają na celu to, by każda kolejna część zdania jeszcze bardziej wzmacniała ostateczny przekaz.
Przykład: “To rozwiązanie nie jest drogie. To rozwiązanie nie jest nawet bardzo drogie. Ono jest wyjątkowo drogie.” - Powtórzenia modyfikowane. Te powtórzenia są odpowiednie w sytuacji, w której nasi słuchacze są wyjątkowo wymagający.
Przykład: “Departament Prawny naszej firmy, instancja odpowiedzialna za przestrzeganie prawa, nie może zaakceptować tych rozwiązań.”
Zapowiedź dla przyciągnięcia uwagi
Zapowiedź, to figura retoryczna, która pozwala przygotować odbiorcę na nasze kolejne słowa i wskazuje mu reakcję, jakiej od niego oczekujemy. W dodatku stosowanie zapowiedzi podkreśla, że mamy do przekazania ważną informację.
Przykład: “Będziecie Państwo zaskoczeni, jeśli powiem, że to jest nasza najlepsza strategia od lat.”
Pytania retoryczne, czyli figura nasza codzienna
Figura retoryczna często stosowana w życiu codziennym, nie tylko w biznesie. Sprawia, że argument w zasadzie nie podlega dyskusji, ponieważ wiadomo, że odpowiedzi na pytania retoryczne się nie oczekuje.
Przykład: “Czyż nie jesteście najlepsi?”.
Kontrast (antyteza) - zabawa słowem
To pierwsza z trudniejszych figur retorycznych, która będzie skuteczna (i to bardzo!) tylko wtedy, kiedy nie będziemy jej nadużywać. Jedna na wystąpienie powinna zdecydowanie wystarczyć, ich nadmiar w komunikacie perswazyjnym będzie dość niestrawny. Kontrast polega na zastosowaniu w jednym zdaniu dwóch przeciwstawnych wyrażeń.
Przykłady: “Milcz, gdy do mnie mówisz”, "Możemy mieć gorące serca, ale powinniśmy zachować chłodne umysły”.
Gra słów, trudna ale pociągająca
Gra słów to dość trudna figura retoryczna, ale za to mocna i dobrze zastosowana zdecydowanie dodaje mówiącemu elokwencji. Często gry słów są dowcipne, lekkie, ale jednocześnie mocno punktują i dobitnie zwracają uwagę na meritum.
Idealnym przykładem są słowa profesora Bartoszewskiego: “Są w życiu rzeczy, które warto i są takie, które się opłaca. I nie zawsze to co warto się opłaca, nie zawsze to co się opłaca - warto”.
Łańcuch - prowadzenie krok po kroku
Łańcuch polega na tym, że prowadzimy odbiorcę za naszymi słowami przez kolejne wnioski, doprowadzając go ostatecznie do puenty. Jest to rodzaj suspensu i przydaje się w sytuacjach,w których wyznaczamy sobie cele.
Przykład: “Uważaj na swoje myśli. One stają się słowami. Uważaj na swoje słowa. One stają się czynami. Uważaj na swoje czyny. One stają się nawykami. Uważaj na swoje nawyki. One stają się twoim charakterem. Uważaj na swój charakter. On staje się twoim życiem.”
W moim najnowszym podcaście dostępnym na Spotify, Apple Podcasts oraz Google Podcasts usłyszysz więcej przykładów wykorzystania figur retorycznych, a także możesz je porównać z przekazami ułożonymi bez ich zastosowania. Do usłyszenia!