Tworzenie prezentacji to codzienność menedżerów. Dla wielu z nas to bardzo stresująca część codzienności, dlatego dzisiaj nauczę Cię, jak budować skuteczne prezentacje, tak żeby były angażujące, przekonujące i zapamiętane przez słuchaczy. Chunking to narzędzie, które pozwala budować przekaz wokół efektów pamięciowych charakterystycznych dla ludzkiego mózgu. Jest ich sporo, dlatego dzisiaj skupię się na siedmiu kluczowych.
Pętla fonologiczna - ile możemy zapamiętać?
Pętla fonologiczna to przeniesienie informacji do pamięci krótkotrwałej. Problem z nią polega na tym, że ma ograniczoną pojemność, a przeciętny człowiek z pokolenia X jest w stanie zapamiętać dzięki niej 5 - 9 informacji, millenialsi 3-7, a pokolenie Z jedynie 2-4. Z pętlą fonologiczną wiąże się podstawowy błąd prowadzenia prezentacji, czyli podawanie zbyt wielu informacji. Mnogość slajdów przeładowanych wykresami, statystykami ma w przekonaniu managera wzmocnić przekaz, jednak efekt bywa odwrotny.
Efekt pierwszeństwa - wstęp ma znaczenie
Efekt pierwszeństwa to jeden z efektów wpływających na przyswojenie i zapamiętanie informacji. Najlepiej zapamiętujemy to, co słyszymy na początku i to, co słyszymy na końcu, dlatego tak ważne jest solidne opracowanie wstępu prezentacji. Dobry wstęp powinien zawierać tzw. hak, czyli to, co przyciągnie uwagę odbiorcy. Jeśli więc zastanawiasz się jak przygotować prezentację by była skuteczna, polecam zastosowanie techniki “Tak sobie myślę”. Polega ona na omówieniu swoich przygotowań do wystąpienia. Jeśli audytorium jest Ci dobrze znane i ma Cię za autorytet, możesz posilić się też o jakieś prowokacyjne pytanie. Zawsze jednak unikaj przekazu negatywnego.
Efekt świeżości - zakończ wystąpienie we właściwy sposób
Efekt świeżości jest związany z zakończeniem, również często traktowanym po macoszemu. Menedżerowie potrafią po prostu nagle zakończyć prezentację słowami “To by było na tyle”. Skuteczna prezentacja powinna kończyć się aktywnie, wezwaniem do działania, zaangażować słuchaczy. Można zadać pytania, które nawiązują do prezentacji np. “A jakie jest wasze zdanie?”. Pytanie powinno być związane z celem, w jakim stworzyliście prezentację.
Efekt powtórzeń - repetitio est mater studiorum
Powtórzenia służą nie tylko lepszemu zapamiętywaniu przekazu, ale także zaangażowaniu słuchaczy, wzmacniają wasz cel perswazji. Ile razy powtórzyć kluczową informację? Najlepiej trzy razy. Nie bój się, że powtórzenia będą nudne albo zostaną źle odebrane.
Efekt partycypacji - angażuj!
Kolejny z omawianych efektów jest związany z zaangażowaniem słuchaczy w prezentację. Klasycznym sposobem na osiągnięcie tego celu jest zadawanie pytań lub odpowiadanie na pytania publiki. Niektórzy czas na pytania przewidują tylko na koniec prezentacji - to błąd. Jeśli chcesz budować skuteczne prezentacje, zarezerwuj w trakcie ich trwania czas na pytania.
Efekt synergii - jedna z podstaw tego, jak przygotować prezentację, która działa
Moim zdaniem jeden z najważniejszych omawianych efektów, ponieważ służy także do zaangażowania odbiorców emocjonalnie. Chodzi w nim o stronę wizualną prezentacji. Skuteczna prezentacja musi docierać do obydwu półkul mózgowych. Do lewej docierają dane, statystyki, liczby. Do prawej zaś zdjęcia, rysunki, wykresy. To ogromne wyzwanie, żeby pokazać odbiorcy dokładnie to, co chcesz, żeby zobaczył, dlatego wizualizacja danych musi być przemyślana.
Efekt inności - zaskakuj!
Jak przygotować prezentację, to tylko w Power Poincie? A jakby jednak zrobić to inaczej, np. za pomocą postitów i flipcharta? Ogromnie popieram wykorzystanie wyobraźni i szukania nowych sposobów na budowanie swojego przekazu. W ten sposób także zaangażujesz odbiorców emocjonalnie.
Chcesz poznać więcej przykładów na wzmocnienie omawianych efektów, urozmaicenie wizualne, dobieranie wzorów i kolorów i dowiedzieć się, jak ja wprowadzam w życie efekt inności? Zapraszam do wysłuchania mojego podcastu! Znajdziesz mnie na Spotify, Apple Podcasts oraz Google Podcasts.
Dla wszystkich, którzy chcieli by poprawić jakość i skuteczność swoich prezentacji przygotowałam także kurs online - Storytelling Danych. Kupując kurs, dostaniesz zestaw procesów, narzędzi i technik, dzięki którym prowadzenie prezentacji przestanie Cię stresować, a Twój przekaz zostanie zapamiętany i przyniesie efekty, których się spodziewasz.