U osób przepracowanych, żyjących na wysokich obrotach, zauważyć można zjawisko zwane stresem urlopowym. Dzisiaj opowiem o 5 sposobach na to, jak sobie z nim radzić i jak odpocząć psychicznie i fizycznie w wolnym czasie.
Zaczynaj i kończ wypoczynek łagodnie
Kiedy zaczynamy urlop, nasze ciało wciąż jest w stanie gotowości do pracy, wydziela się kortyzol, który pozwala nam radzić sobie z wyzwaniami, ciało jest napięte, ciśnienie podwyższone. Potrzebujemy czasu, żeby przełączyć się na tryb "odpoczynek". Jak?
Zwolnij już tydzień przed urlopem, spróbuj odpocząć psychicznie. Nie planuj ważnych spotkań, nie zaczynaj nowych projektów. Wdrażaj za to drobne przyjemności - słuchanie muzyki kojarzącej się z latem, planowanie wycieczek, oglądanie zdjęć, zakup nowego kostiumu - cokolwiek, co da Ci już namiastkę odpoczynku. To sam w przypadku powrotu - nie planuj powrotu z urlopu w niedzielę wieczorem, jeśli w poniedziałek rano zaczynasz pracę. Daj sobie czas, by złapać oddech, a pierwsze dni powrotu do codziennych czynności zaplanuj w miarę spokojnie.
Dobrze się przygotuj do powrotu
Często urlop to tylko odpoczynek fizyczny. Wracamy wyspani i opaleni, ale zmęczenie psychiczne nas nie opuszcza, ponieważ w trakcie urlopu ciągle myślimy o pracy, o tym, co zostawiliśmy, zapomnieliśmy. Przypominamy sobie o tym wszystkim np. podczas picia kawy w klimatycznej kawiarni czy lektury wciągającej książki. Przyczyną tego są tzw. otwarte pętle, czyli niedomknięte wcześniej sprawy. Jak odpoczywać od pracy, jak się odciąć całkowicie?
Sposobem na pętle jest przygotowanie przed urlopem listy rzeczy do zrobienia tuż po powrocie. Zadania powinny być jednak tak wpisywane, żeby po ich wykonaniu można było uznać sprawę za zamkniętą, czyli nie wpisujemy hasła "wysłać raport", tylko wszystkie czynności, które musimy wykonać, by zamknąć sprawę i pierwsza czynność, która pozwoli ją nam popchnąć do przodu.
Odpoczynek psychiczny: bądź tu i teraz
Rada na odpoczynek psychiczny nie tylko podczas urlopu - być tu i teraz. Stres na urlopie przenosi Cię w przeszłość, a jeśli chcesz nauczyć się, jak odpoczywać, musisz umieć odnaleźć się w teraźniejszości. Jeśli jesteś na plaży i myślisz o pracy, to nie jesteś ani na plaży, ani w pracy. Nie pracujesz i nie odpoczywasz.
Elementem bycia tu i teraz jest też skupianie się na danej chwili bez patrzenia w obiektyw aparatu czy telefonu. Uwieczniane wspomnienia szybciej bledną, ponieważ nie pozwalamy sobie na osobiste doświadczanie momentu, na prawdziwy psychiczny odpoczynek.
No i ostatnia sprawa dotycząca bycia tu i teraz: podczas urlopu nie rób nic związanego z pracą. Ani wysyłaj jednego maila, ani jednej wiadomości.
Dobrze określ długość urlopu
Ile dni wolnych przeznaczyć na urlop, żeby efektywnie odpocząć i zrobić coś dobrego dla własnego zdrowia psychicznego? Jeśli startujesz w urlop gwałtownie, minimum będą stanowiły 3 tygodnie w roku. Pierwszy tydzień na wyhamowanie, drugi na właściwy odpoczynek, a trzeci na powolny, mentalny powrót do pracy.
Jeśli jednak stosujecie się do moich powyższych rad i zaczynacie hamować już przed urlopem, a po urlopie wejdziecie w tryb pracy łagodnie, wystarczą dwa tygodnie, żeby złapać chwilę oddechu.
Odpoczynek fizyczny: rób to, na co masz ochotę
Jak odpoczywać skutecznie? Dobrze się bawić i skoncentrować na własnych potrzebach. Przez cały rok żyjemy w trybie zadaniowym, praca, dom, dzieci, zajęcia, posiłki, zakupy, wszelkie obowiązki domowe. Jeśli nie masz możliwości wypoczynku bez dzieci, szukaj kompromisów. Jeśli część rodziny chce zwiedzać, a część leżeć na plaży, rozdzielcie się na część dnia i nich każdy z Was robi to, co lubi, niech wybierze preferowany przez siebie rodzaj odpoczynku. Nie bój się zmiany planów. Jeśli zaplanowałeś aktywność fizyczną, ale czujesz się zmęczony i jednak wolisz basen, wybierz basen. Nie wywieraj na siebie presji i spędzaj czas wolny tak, jak chcesz.
Jeśli chcesz posłuchać o tym, jak dobrze odpoczywać, zrelaksować się na urlopie i czerpać z niego przyjemność, zapraszam na Spotify, Apple Podcasts oraz Google Podcasts.