Dzień dobry!

Dzisiaj opowiem Ci o tym, jak zbudować samodzielny zespół, co zrobić, żeby Twoi pracownicy działali sami, bez prowadzenia za rękę, bez czekania na Twoje dyspozycje i wskazówki.

Żeby pracownik wypełniał swoje obowiązki na 100% potrzebuje kompetencji i motywacji. Twoją rolą jako menedżera jest wspieranie go w zdobywaniu tych pierwszych oraz dodawanie tej drugiej. Stosunek obydwu tych czynników zależy jednak od stopnia dojrzałości pracownika.

Pierwszy stopień dojrzałości - R1

To nowy pracownik, często w ogóle bez doświadczenia zawodowego, bez kompetencji, ale za to pełen motywacji. Potrzebuje od Ciebie przede wszystkim dokładnego instruktażu, wprowadzenia w obowiązki.

Drugi stopień - R2

To pracownik wciąż mało kompetentny, ale już lekko zniechęcony pierwszymi porażkami. Wciąż potrzebuje instruktażu, ale także podbudowania wiary w siebie i motywacji.

Trzeci stopień - R3

To pracownik doświadczony i kompetentny, ale znużony powtarzalnością, brakiem celów, nudą. Potrzebuje od Ciebie wyzwań, wolności w działaniu, możliwości sprawdzenia się, ambitnych zadań.

Czwarty stopień - R4

To pracownik doświadczony i zmotywowany, który potrzebuje jedynie spokoju i możliwości działania bez dopytywania, jak mu idzie, czy na pewno wie, bez informowania go co drugi dzień, że radzi sobie doskonale.

Twoje zadanie na dzisiaj: zastanów się, na jakim poziomie są członkowie Twojego zespołu. Czego potrzebują poszczególne osoby? W jaki sposób powinieneś nimi zarządzać, by było to adekwatne do ich potrzeb?

To wszystko oczywiście w ogromnym skrócie - jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat typów pracownika, motywowania, rozwoju, budowaniu zespołu, jeśli chcesz poznać przykłady i statystyki - zapraszam do podcastu Szkoła Menedżerów dostępnego na Spotify, Apple Podcasts oraz Google Podcasts.

Do zobaczenia w kolejnej lekcji CourseLettera już za tydzień!

Mirella

Chcesz tworzyć inspirujące i przekonujące prezentacje?

Kurs podstaw Storytellingu Danych to zestaw procesów, narzędzi i technik, dzięki którym podniesiesz jakość i skuteczność swoich prezentacji!

>