Dzień dobry!

Dzisiaj mam dla Ciebie bardzo praktyczne narzędzie, które pomoże Ci w komunikowaniu zmiany.

Zmiany jakie są wszyscy wiemy - budzą opór, u niektórych bardzo silny. Jest to naturalne i nigdy nie zwalczy tego nawet najlepszy menedżer. Ale dobry menedżer umie sobie z nimi poradzić i wie, jak przeprowadzać rozmowę, żeby opór kruszał. Jest do tego kilka narzędzi, opowiem zaraz o jednym z nich.

Narzędziem tym jest komunikacja zmiany poprzez zmniejszenie strefy komfortu, ponieważ to właśnie wyjście ze strefy komfortu powoduje opór. Działa ono 3-etapowo:

  1. Technika szczepionki. Tak jak szczepionka uczy organizm walki z chorobą w bezpiecznych warunkach, tak menedżer może przygotować się do rozmowy stopniowo. Jeśli masz do zakomunikowania zmianę, pomyśl, dlaczego może budzić opór. Powrót do biura - tracenie czasu na dojazd, korki, hałas. To Ty powinieneś o tych obiekcjach opowiedzieć. Przygotuj kontrargumenty - najlepiej wszystko spisz wcześniej na kartce.
  2. Technika faktu dokonanego. Zmiana nastąpi. Kropka. Trzeba poinformować pracowników, czego będzie ona dotyczyła.
  3. Orientacja na działanie. Nawet jeśli pracownicy nie chcą zmiany, decyzja zapadła. Nie ma miejsca na dyskusję o samej zmianie, jest jednak sporo miejsca na omówienie wspólnie jej wprowadzenia. Jak ją wspólnie przeprowadzić, co na niej zyskacie, jak będzie wyglądać Wasza codzienność.

O tym, jak jeszcze komunikować zmianę, jak prowadzić rozmowy z pracownikami i czego absolutnie podczas nich NIE robić opowiadam w najnowszym odcinku Szkoły Menedżerów. Zapraszam na: Spotify, Apple Podcasts oraz Google Podcasts.

Zadanie na dziś: Na mojej stronie, https://mirellapiwiszkis.com/8cl najdziesz materiały dodatkowe do tego odcinka, które pomogą Ci przygotować scenariusz rozmowy. Wykorzystaj je i przemyśl, jak inaczej mogłeś poprowadzić ostatnie spotkanie ze swoim zespołem, w trakcie którego musiałeś zakomunikować pracownikom jakąś zmianę. Przygotuj scenariusz rozmowy idealnej i wykorzystaj go następnym razem.

Do zobaczenia w kolejnej lekcji CourseLettera już za tydzień!

Mirella

Chcesz tworzyć inspirujące i przekonujące prezentacje?

Kurs podstaw Storytellingu Danych to zestaw procesów, narzędzi i technik, dzięki którym podniesiesz jakość i skuteczność swoich prezentacji!

>