Według 60% badanych w 2012 roku mikromenedżment w polskich firmach był uważany za jeden z najpoważniejszych problemów. Dlaczego i jakie są jego skutki dla zespołu i organizacji? Zapraszam do lektury.

Czym jest mikromenedżment?

Jest to styl zarządzania polegający na nadmiernej kontroli i ingerencji w pracę podwładnych. Oczekuje się w nim od członków zespołu konsultowania każdej decyzji z przełożonym, akceptacji przez niego wszelkich działań.

Takie zarządzanie zespołem odbiera pracownikom autonomię, możliwość rozwoju, nie sprzyja zaangażowaniu pracowników, wręcz przeciwnie, niszczy je. Wszystko musi być zrobione tak, jak chce szef.

Nowoczesny mikromenedżment charakteryzuje się jednak nie tylko kontrolą, ale także brakiem konkretnych oczekiwań i mierników sukcesu. Nie daje wsparcia do realizacji powierzonych zadań, za to chętnie je krytykuje, jeśli zostaną wykonane nie po (ukrytej wcześniej) myśli szefa.

Czy dobrze zarządzasz?

Łatwo sprawdzić, czy we właściwy sposób dbasz o zaangażowanie pracowników, czy jednak działasz według złych zasad.

  1. Czy stale kontrolujesz czas pracy, wciąż przypominasz o deadline`ach?
  2. Czy obarczasz zespół odpowiedzialnością nie dając mu jednocześnie decyzyjności?
  3. Czy jesteś często niezadowolony z pracy zespołu?
  4. Czy jesteś niechętny innowacjom i nowym rozwiązaniom?

Jeśli odpowiedziałeś na wszystkie pytania "tak, to zarządzasz jako mikro menedżer.

Innym sposobem na określenie sposobu zarządzania jest odpowiedź na proste pytanie: "Czy zespół przykłada wagę do tego, co pomyślą klienci, czy do tego, co pomyśli szef?". Jeśli dla poszczególnych członków zespołu najważniejsze jest zdanie szefa, to w zespole jest problem z mikromenedżmentem.

Nowy pracownik w zespole

Nie jest jednak tak, że mikro zarządzanie jest złe zawsze i wszędzie. Jest złe jeśli oczekujesz wysokiego zaangażowania od doświadczonych ekspertów, a jednocześnie ciągle ich kontrolujesz. Inaczej sytuacja wygląda, kiedy pracownicy czują się jeszcze niepewnie i potrzebują, żeby ktoś wyraźnie wskazywał im wspólny cel. Podobnie w przypadku nowych pracowników. Oni mają prawo jeszcze wielu rzeczy nie wiedzieć i potrzebują bardziej zaangażowanego menedżera.

Źródła mikromenedżmentu

Skąd bierze się taki styl zarządzania?

  • Niepewność swojej pozycji i próba jej umocnienia
  • Stres przed popełnieniem błędu
  • Brak zrozumienia roli menedżera
  • Negatywne doświadczenia np. członek zespołu, który nadużył zaufania

W pierwszej kolejności przyczyną jest jednak strach: przed porażką, przed utratą zaufania przełożonych. W rzadkich przypadkach jest to czysta potrzeba dominacji.

Jak zacząć budować dobrze działający zespół?

Najważniejsza jest tu samoświadomość. Bez zrozumienia swojej obsesji na punkcie kontroli nie uda się budowanie zespołu i zaangażowania pracowników w samodzielną pracę. Przeczytaj jeszcze raz poprzedni akapit i odpowiedz sobie na pytania, czy któryś z podpunktów opisuje Ciebie. Jeśli tak, to dlaczego? Dlaczego uważasz, że członkowie zespołu potrzebują Twojego zaangażowania w swoją pracę?

W dalszej kolejności:

  • Wyznacz mierniki sukcesu dla zespołu
  • Przydzielając zadania, nie mów, jak mają być wykonane. W przypadku pracowników mniej doświadczonych, możesz zapytać, jak będą dążyć, do realizacji celu
  • Uzgodnij z pracownikami, jak i kiedy będziesz weryfikować efekty ich pracy
  • Pracuj w oparciu o cele, nie zadania

Kontroluj po cichu

Brak mikromenedżmentu nie oznacza puszczenia pracy na żywioł i braku monitorowania zaangażowania pracowników. To dobra wiadomość zwłaszcza dla tych, którym trudno będzie wprowadzić zmiany. Wartościowe będą tutaj narzędzia do pracy projektowej, które pozwalają menedżerom być ze wszystkim na bieżąco, bez kontrolowania pracowników wprost, bez odbierania im poczucia sprawczości i samodzielności.

Jeśli wyznaczysz pracownikom punkty kontrolne, powstrzymaj się przed weryfikowaniem zadań wcześniej, poczekaj.

Badania przeciwko mikrozarządzaniu

Jeśli wciąż trudno Ci porzucić kontrolę, zwróć uwagę na badania. Pokazują one, że mikromenedżment ma negatywny wpływ na zaangażowanie pracowników, satysfakcję z pracy, wpływa za to pozytywnie na konflikty w zespołach.

Jeśli chcesz usłyszeć więcej na ten temat, zapraszam do wysłuchania najnowszego odcinka podcastu na Spotify, Apple Podcasts oraz Google Podcasts!

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Chcesz tworzyć inspirujące i przekonujące prezentacje?

Kurs podstaw Storytellingu Danych to zestaw procesów, narzędzi i technik, dzięki którym podniesiesz jakość i skuteczność swoich prezentacji!

>