Dzisiaj temat nieco halloweenowy - o strachu. Strach to nie tylko nasza słabość, to także nasza moc. Pozwala nam reagować w sytuacjach zagrożenia: serce bije szybciej, mamy przyspieszony oddech, uwalnia się adrenalina… Jednak te reakcje uruchamiają także tzw. pętlę strachu i wpędzają nas w stres.

Pętla stresu

Pętla stresu zawsze przebiega w taki sam sposób. Najpierw następuje reakcja fizjologiczna, kiedy nasze ciało jest gotowe walczyć z zagrożeniem. Następnie pojawiają się myśli na temat tego, jak sobie radzić: bronić się czy uciekać? W dalszej kolejności pojawiają się emocje. Ta pętla nie zatrzyma się, dopóki zagrożenie nie odejdzie, wręcz przeciwnie - będzie się dalej nakręcać, a strach będzie rosnąć. 

W dzisiejszych czasach, w świecie zachodnim, jednak rzadko mamy do czynienia z bodźcami zagrożenia fizycznego. Wystarczy nam sama myśl np. o pracy, by uruchomić reakcję fizjologiczną. Brak zagrożenia powoduje, że reakcja ta się nie kończy - zagrożenie nie znika, ponieważ go nie ma.

Statystyki związane ze stresem

47% badanych osób cierpi na fobię bądź intensywne lęki związane z pracą.
61% badanych boi się popełnienia błędu.
40% badanych boi się obciążenia pracą
34% badanych boi się podejmowania decyzji i odpowiedzialności
63% badanych boi się wystąpień publicznych
30% badanych ma telefobię, stresuje się dzwonkiem telefonu

Wyraźnie widać, że stres nie służy już reakcji obronnej, przeciwnie - odbiera nam siłę do działania, osłabia nas. Stres staje się permanentny.

Jak przerwać błędne koło stresu na poziomie fizjologicznym?

Dobra wiadomość - koło stresu można przerwać na każdym etapie.

Na etapie fizjologii:

 1. Głęboki, świadomy oddech może wyciszyć kolejne reakcje wywołane zbyt szybkim oddechem lub brakiem oddechu.
 2. Masaże, które rozluźniają mięśnie.
 3. Regularne uprawianie sportu

Na etapie reakcji ciała:

 1. Zmiana pozycji z obronnej na inną: wyprostowanie się, rozluźnienie rąk, zmiana postawy ciała.
 2. Świadoma zmiana wyrazu twarzy. Nawet sztuczny uśmiech pozwala poprawić nastrój - i jest to potwierdzone badaniami. Można nawet włożyć w usta długopis lub ołówek i sama zmiana ułożenia ust pomoże się rozluźnić.
 3. Przytrzymanie trzęsących się nóg.

Przerwanie koła stresu na poziomie myśli:

 1. Kiedy czujesz, że zaczyna się napięcie i pojawia się stres, przypomnij sobie, czym jest stres: że jest to naturalna reakcja organizmu w sytuacji zagrożenia. Sama ta świadomość pomaga w opanowaniu napięcia.
 2. Przekieruj myśli na inny obszar, najlepiej na sprawy, na które masz wpływ.
 3. Przed zaśnięciem i po przebudzeniu myśl o tym, za co odczuwasz wdzięczność, nawet za drobne sprawy, takie jak dobra pogoda.

Przerwanie koła stresu na poziomie uczuć:

 1. Wyrzuć z siebie negatywne uczucia: krzycz! (w odpowiednich warunkach).
 2. Wyładuj gniew np. na poduszce.
 3. Spisz alfabet wściekłości. Na kartce napisz pionowo swoje imię i znajdź rzeczy, które Cię denerwują, a zaczynają się na poszczególne litery Twojego imienia.
 4. Wykorzystaj jogę śmiechu.

Ciągły stres dotyczy ponad połowy pracowników, ale nawet jeśli nie odczuwasz go w zapętleniu, na pewno miewasz sytuacje stresowe. Dlatego zapraszam do nowego odcinka Szkoły Menedżerów, gdzie dokładniej omawiam sposoby na radzenie sobie ze stresem i podaję jeszcze więcej statystyk. Znajdziesz mnie na Spotify, Apple Podcasts i Google Podcast.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Chcesz tworzyć inspirujące i przekonujące prezentacje?

Kurs podstaw Storytellingu Danych to zestaw procesów, narzędzi i technik, dzięki którym podniesiesz jakość i skuteczność swoich prezentacji!

>