Zdarza się, że problemy osobiste wpływają na efektywność pracy i menedżer powinien zareagować. Gdzie jednak przebiega granica pomiędzy dbaniem o pracownika a ingerencją w jego życie prywatne?
Uznanie i poznanie pracownika
Na początek weźmy pod lupę tzw. recognition, czyli poznanie i uznanie pracownika. Jest ono potrzebne po to, by móc zmotywować pracownika, ponieważ, żeby skutecznie motywować kogoś, musimy go znać. Mniej więcej połowa pracowników chce być doceniona za to, co robi, ale połowa woli być doceniona za to, kim jest, za swój wkład w bycie częścią zespołu. Jedynym sposobem na odróżnienie obu tych grup, jest poznanie poszczególnych pracowników. Tylko rodzi się pytanie - gdzie przebiega granica między chęcią poznania pracownika, a naruszeniem prywatności? O co można go zapytać, a o co niekoniecznie?
Test na szczęście
Sir John Timpson, założyciel grupy Timpson, stworzył firmę, w której szczęśliwi ludzie pracują po 30 lat. Od swoich menedżerów wymagał poznania podwładnych i w tym celu stworzył specjalny test. Wcale nie było łatwo go zdać - należało zaliczyć 70 punktów na 95. W teście pytały takie pytania, jak: Czy wiesz, gdzie pracownik spędził ostatnie wakacje?Jakie ma hobby? Jakie imiona noszą jego dzieci i do jakich szkół chodzą? W materiałach do odcinka znajdziecie test, polecam go wykonać.
Jak poznać pracownika?
Pojawia się więc pytanie, jak poznać pracownika, bo przecież nie weźmiemy go w krzyżowy ogień pytań. Najlepiej robić to naturalnie. Jeśli wiemy, że pracownik tańczy, można zapytać go o najlepszy kurs tańca, a następnie naturalnie przejść do jego osobistych osiągnięć na tym polu. Ważne jest też to, żeby w recognition angażował się nie tylko menedżer, ale cały zespół, żeby jego członkowie też dobrze się znali. Menedżerowie są odpowiedzialni za to, żeby wprowadzić rytuały, które będą wspierały zespół we wzajemnym poznaniu np. wspólne celebrowanie ważnych dla członka zespołu wydarzeń.
Granica
Gdzie więc przebiega wspomniana już wcześniej granica? Tam, gdzie pracownik ją postawi. Poznanie powinno być zawsze spersonalizowane. Jeśli jeden pracownik lubi opowiadać o dzieciach, a drugi sobie tego nie życzy, nie oznacza to, że z pierwszym granica zostaje przekroczona. To kwestia właśnie poznania i wyczucia poszczególnych jednostek.
Problemy osobiste
Powstaje jeszcze ta ważna kwestia - jak reagować, kiedy pracownik obniża efektywność w pracy, a jako menedżer wiesz, że jest to spowodowane np. chorobą albo śmiercią w rodzinie? Musisz dbać o pracę zespołu, ale przecież jesteś też człowiekiem i masz w sobie współczucie i zrozumienie. Trzeba więc znaleźć balans i przeprowadzić rozmowę z pracownikiem jako szef, i jako człowiek.
Zacznij jako człowiek. Spytaj, czy możesz pomóc, okaż wsparcie. Pozwól pracownikowi otworzyć się na tyle, na ile jest w stanie. Słuchaj go i zwracaj uwagę na komunikaty niewerbalne, bo być może nie mówi o wszystkim i jest mu trudniej, niż Ci się wydaje. Daj mu czas na uporanie się z problemem, umówcie się na konkret - 2 tygodnie, miesiąc? Przez ten czas zespół poradzi sobie z jego mniejszą efektywnością. Doceń jego wcześniejsze zaangażowanie i jasno zakomunikuj, że oczekujesz powrotu do pełnej aktywności po upływie ustalonego czasu.
Na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz Google Podcasts jest już dostępny nowy odcinek Szkoły Menedżerów, w którym rozwijam temat życia osobistego w pracy i stosunków menedżer - pracownik.
Materiały Dodatkowe
Test Timpsona
Materiały dodatkowe do tego odcinka zawierają Test Timpsona. Wypełnij go i sprawdź w jakim stopniu znasz członków swojego zespołu.