Jeśli uważasz, że “Kanapka” jako narzędzie do dawania feedbacku jest czymś oczywistym, znanym, oklepanym albo nawet przestarzałym, ten artykuł jest dla Ciebie – bo udowodnię Ci w nim, że wcale tak nie jest.

Zacznę od krótkiego przypomnienia, czym jest kanapka.

Menedżerska kanapka w praktyce

“Kanapka” jest to narzędzie do udzielania informacji zwrotnej składające się z trzech kroków:

  1. Informacja pozytywna – co jest wykonane dobrze.
  2. Informacja negatywna – co trzeba zmienić.
  3. Informacja pozytywna – poklepanie po plecach i przypomnienie, co jest wykonane dobrze.

Przykład:

  • Kasiu, bardzo dziękuję za raport, jest niezwykle rzetelny, sięgałaś do wielu źródeł, nie mam żadnych merytorycznych zastrzeżeń.
  • Mam jedną uwagę, zobacz tylko na czcionkę, którą użyłaś, jest niezgodna z layoutem. Zmień ją proszę.
  • Jak poprawisz, będzie wszystko doskonale. Naprawdę, bardzo dziękuję.

Istnieje też wersja ograniczająca się do dwóch warstw, czyli połączenie oceny pozytywnej z negatywną. Narzędzie to jest bardzo proste w obu wersjach, w czym więc tkwi problem?

Feedback on the job

W feedbacku liczy się intencja. Wielu menedżerów używa kanapki wtedy, kiedy chce udzielić feedbacku negatywnego, a pochwały mają jedynie złagodzić krytykę. Ludzie to wiedzą. Szybko uczą się, że pierwsza warstwa to tylko wstęp do otrzymania negatywnej informacji.

Feedback ma 3 funkcje:

  1. Informacyjną: robisz dobrze czy źle?
  2. Rozwojowa: jak można zrobić coś lepiej?
  3. Motywująca: robisz to dobrze, tak trzymaj!

Kanapka to narzędzie, które świetnie wspiera funkcję rozwojową, zwłaszcza u początkujących pracowników. Jej głównym celem jest zmiana, nakierowanie danej osoby na lepsze wykonywanie obowiązków i lepsze wykonywanie problemów.

Jak poprawnie stosować feedback z użyciem kanapki?

  1. Powiedz pracownikowi, co zrobił dobrze – on może nie wiedzieć.
  2. Co jest do zmiany? Nakieruj go, wskaż mu błędy – początkujący może popełniać je nieświadomie.
  3. Powiedz, że i tak jesteś zadowolony z jego pracy – żeby utrzymać u niego zapał i motywację.

Grupą, do której najlepiej kierować tego typu feedback są wspomniani już pracownicy na początku drogi w firmie, niedoświadczeni.Ich motywacja może bardzo szybko spadać w wyniku doświadczanych porażek. Potrzebują więc pomocy, by unikać błędów i umacniać swoje dobre nawyki.

Drugą grupą pracowników, którym pomoże kanapka są tzw. naparstki. To osoby bardzo wrażliwe na krytykę, z niskim poczuciem własnej wartości. Na pewno i tak wezmą sobie do serca Twoją uwagę, ale pochwały pomogą im w utrzymaniu zaangażowania bez negatywnych emocji.

Kanapka dwuwarstwowa będzie lepszym rozwiązaniem dla osób potrzebujących zwięzłego feedbacku, które mają wysokie poczucie własnej wartości i chcą po prostu wiedzieć co robią śle. Dwie warstwy lepiej sprawdzą się też w przypadku doświadczonych pracowników. Oni muszą usłyszeć negatywną informację na końcu, żeby nie nabrać poczucia, że w sumie żadnych zmian nie potrzebują.

Jak dobrze zrobić kanapkę?

NIE: Rozdzielanie warstw słowem “ale”: “Jesteś dobrym pracownikiem, ale…”. W ten sposób podkreślasz, że pierwsza część feedbacku to tylko wstęp do krytyki, a nie pochwała.

TAK: Rozdzielanie warstw pauzą: “Dobrze obsłużyłeś klienta. Chcę tylko zwrócić Twoją uwagę na…”, albo łączenie ich słowem “jednocześnie”: “Dobrze obsłużyłeś klienta, jednocześnie chcę tylko zwrócić Twoją uwagę na…”. W ten sposób nie sprawiasz wrażenia, że pochwała zostaje anulowana, a w naturalny sposób łączy się ze zwróceniem uwagi na błąd.

NIE: Mówienie o przyszłości zamiast przeszłości, czyli feedworward zamiast feedbacku: np. “Prosiłbym abyś następnym zastosował inną czcionkę…”

TAK: Mówienie o przeszłości: “Zastosowałeś niewłaściwą czcionkę”.

Zetka

Jest jeszcze jedno warstwowe narzędzie – zetka, także bardzo przydatne.

  1. Ogólna ocena: “Świetnie przygotowałaś materiały na to szkolenie”.
  2. Konkrety: “Wszystko jest czytelne, język jest zrozumiały”.
  3. Uwaga: “Jednak brakuje miejsca na notatki”.
  4. Dlaczego uwaga jest ważna: “Wygodniej korzysta się z materiałów z miejscem na notatki”.

Zaletą zetki jest zwrócenie uwagi na naszą intencję, dlaczego udzielany negatywnego feedbacku.

Mam nadzieję, że właśnie trochę odczarowałam dla Ciebie menedżerską kanapkę! Więcej przykładów prawidłowego użycia i szersze omówienie kanapki znajdziesz w moim podcaście.

Będzie mi też miło, jeśli napiszesz w komentarzu, czy zdarza Ci się wykorzystywać kanapkę na co dzień.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Chcesz tworzyć inspirujące i przekonujące prezentacje?

Kurs podstaw Storytellingu Danych to zestaw procesów, narzędzi i technik, dzięki którym podniesiesz jakość i skuteczność swoich prezentacji!

>