Dzień dobry!

Dzisiaj opowiem Ci o pracowniku w początkowym etapie dojrzałości pracowniczej, czyli na etapie R1.

R1 to człowiek, który przychodzi do swojej pierwszej pracy. Jest prosto po studiach, czy ogólniej - właśnie zakończył edukację. Jest pełen zapału i dobrych chęci, maksymalnie zmotywowany na odniesienie sukcesu, na naukę nowych rzeczy. Ma nieco wiedzy teoretycznej, ale brak mu doświadczenia i kompetencji. R1 nie zdaje sobie jeszcze sprawy z tego, czego nie wie. Tyle drogi zawodowej przed nim, że jeszcze nie wie, ile pracy go czeka, zanim dojdzie do etapu bycia zupełnie samodzielnym specjalistą.

R1 jest bardzo zaangażowany. Chce wykorzystać wiedzę, którą zdobywał na studiach, w dodatku z pewnością jest przekonany, że trafił do wspaniałej firmy, w której będzie miał możliwość rozwinąć skrzydła. W końcu być może nawet od Ciebie usłyszał, jak dobrze się u Was pracuje i jaka przygoda jest tuż przed nim. Ogólnie - bardzo, ale to bardzo zmotywowany, ale potrafi niewiele, dlatego nazywamy go także entuzjastycznym debiutantem.

Co wynika z tego dla Ciebie jako menedżera? 

Jasno widać, czego R1 od Ciebie potrzebuje. Nie potrzebuje motywowania, bo motywacji ma wystarczająco. Potrzebuje od Ciebie dokładnego planu wdrożenia, instruktażu, czasem w przypadku nawet najprostszych, wręcz banalnych czynności.

Nie mów do R1: “Świetnie sobie poradzisz” tylko “Chodź, pokażę Ci jak to zrobić”. Powiedz jak wykonać zadanie, później pokaż, a na końcu przećwiczcie je razem. 3 x P. Proste, prawda?

Twoje zadanie na dziś: Czy ktoś w Twoim zespole jest pracownikiem na poziomie R1? W jaki sposób możesz pomóc mu zwiększyć jego kompetencje, czego R1 może się od Ciebie nauczyć?

Do zobaczenia w kolejnej lekcji CourseLettera już za tydzień!

Mirella

Chcesz tworzyć inspirujące i przekonujące prezentacje?

Kurs podstaw Storytellingu Danych to zestaw procesów, narzędzi i technik, dzięki którym podniesiesz jakość i skuteczność swoich prezentacji!

>