Mówi się, że śmiech to zdrowie - ale w przypadku liderowania śmiech to nie tylko zdrowie, ale także realny wpływ na wzrost wskaźników biznesowych. W jaki sposób? I dlaczego jeszcze warto do swojego leadershipu wprowadzić humor?
Dlaczego warto się śmiać w pracy?
Śmiech powoduje wydzielanie nie tylko słynnych endorfin, ale także oksytocyny, czyli tzw. hormonu miłości, który łagodzi ból porodowy. Działa ona rozluźniająco, odstresowująco, zmniejsza napięcie mięśniowe - jednym słowem pracownicy są bardziej odprężeni i mniej spięci.
Jednak śmiech w pracy to nie tylko zadowolone jednostki, to także bardziej zgrane i lepiej funkcjonujące zespoły. Wspólny śmiech zbliża ludzi i zwiększa ich poziom wzajemnego zaufania, pozwala szybciej tworzyć więzi, co szczególnie ważne jest w zespołach pracujących zdalnie albo hybrydowo.
Zespoły lidera, który regularnie żartuje, są bardziej zaangażowane, produktywne chętniej wykazują się inicjatywą, a co za tym idzie, pracują lepiej i bardziej efektywnie, co przekłada się na konkretne wskaźniki biznesowe.
Humor a status lidera
Lider powinien posiadać autorytet, a autorytet kojarzy nam się z człowiekiem poważnym. Okazuje się jednak, że to właśnie osoby zabawne i potafiące opowiedzieć trafny dowcip, częściej robią karierę nie tylko w strukturze podwórkowej czy szkolnej, ale także w pracy. Ludzie, którzy potrafią żartować postrzegani są jako bystrzy, inteligentni i pewni siebie, bo potrzeba odwagi, żeby żartować sobie np. rozpoczynając ważną prezentację.
Wiele osób na wyższych stanowiskach cierpi na syndrom oszusta, uważa, że doszło wysoko przez przypadek, więc tym bardziej boi się żartować, by nie zniszczyć swojego autorytetu. Tymczasem aż 27% pracowników podziwia swoich liderów tylko dlatego, że ci używają humoru.
Jak wdrożyć liderowanie z humorem?
Jeśli Twój zespół kojarzy Cię raczej ze znanym z memów “smile in Polish”, nie wszystko stracone. Liderowania z humorem można się nauczyć. Oto 3 kroki, które Cię do tego doprowadzą:
- Odkryj swój własny sposób. Każdy ma swój rodzaj dowcipu, każdy jest zabawny na swój własny sposób, ważne więc, by nie robić nic na siłę. Spójrz na siebie z dystansem, odkryj z jakich własnych cech możesz żartować.
- Poznaj styl humoru, który odpowiada Twojemu zespołowi. Istnieją 4 różne rodzaje humoru - w załączniku do artykułu znajdziesz kwestionariusz, który pozwoli Ci odnaleźć ten właściwy.
- Podejmuj ryzyko. Kiedy czujesz, że jesteś coraz lepszy w drobnych żartach czy inside joke`ach, próbuj mocniejszego humoru.
- Bądź ostrożny, uważaj, żeby nie przesadzić, nikogo nie urazić.
Zawsze staraj się mieć wyczucie sytuacji i patrz na jej kontekst. Nie stosuj sarkazmu w stosunku do osób, które uczestniczą w spotkaniu - możecie jednak sarkastycznie pożartować z sytuacji, w której się znajdujecie.
Teraz zachęcam Cię do wypełnienia kwestionariusza - niech to będzie Twój pierwszy krok do liderowania z humorem. A po więcej informacji na ten temat tradycyjnie zapraszam do wysłuchania podcastu Szkoła Menedżerów na Spotify, Apple Podcasts oraz Google Podcasts!
Materiały Dodatkowe
Kwestionariusz: Style humoru
Materiały dodatkowe do tego odcinka zawierają kwestionariusz, który pozwoli Ci rozpoznać, jaki styl humoru jest Twoim dominującym.
W jaki sposób otrzymać kwestionariusz?
Pani Magdo, na końcu artykułu znajdzie Pani przycisk ,,Pobierz materiały”. Należy zapisać się do naszego CourseLettera, a materiały otrzyma Pani bezpośrednio na maila.