Czym jest Leading with civility? To nowy trend w zarządzaniu i tworzeniu kultury organizacyjnej. Jeśli zastanawiasz się właśnie, co nowego można jeszcze wymyślić w tym temacie, zapraszam do lektury.

Podstawowe zasady

Tytuł akapitu trochę przewrotny, bowiem w Leading with civility nie chodzi o żadne sztywne zasady, a o empatię. George Waszyngton kierował się w życiu tym, by każde jego działanie podjęte w towarzystwie było oznaką szacunku dla innych. Czy można zaobserwować to we współczesnych zespołach, zwłaszcza, kiedy sytuacja jest nerwowa? Niestety niekoniecznie.

Kierowanie się w towarzystwie empatią to więc podstawa. Zanim wyślesz maila podczas prezentacji, zastanów się, jak poczuje się osoba prezentująca, która włożyła wysiłek w przygotowanie się do wystąpienia, a teraz widzi, że audytorium jej nie słucha? Jak czuje się ktoś, kogo upominasz w obecności innych, przerywasz mu czy żartujesz sobie z niego, nawet niewinnie? Nikt nie lubi być bagatelizowany, pomijany. Wszyscy lubimy słyszeć słowa uznania i podziękowania za naszą pracę. Zasady współżycia społecznego zmieniają się na przestrzeni lat, jednak dbanie o dobre samopoczucie innych i okazywanie im szacunku jest uniwersalne i ponadczasowe.

Konsekwencje biznesowe

Brak standardów relacji międzyludzkich i kultury pracy to nie tylko problem z atmosferą. To także realne konsekwencje biznesowe i finansowe straty dla organizacji. Zbadano to dzięki ankiecie przeprowadzonej wśród 800 osób z 17 różnych branż. Pracownikó zapytano i ich reakcję po doświadczeniu nieuprzejmości w pracy. Wyniki są porażające:

  • 80% osób traciło czas martwiąc się o incydenty
  • 25% wyładowywało swoją frustrację na klientach
  • 78% przyznało się do utraty zaangażowania i więzi z formą
  • 47% świadomie skracało czas spędzany w pracy
  • 38% świadomie obniżyło jakość swojej pracy

Jak wprowadzić zasady Leading with civility w zespole?

Przede wszystkim - zacznij od siebie. Zanim zaczniesz wprowadzać i egzekwować zasady, daj dobry przykład. Nie przeglądaj telefonu na spotkaniach, witaj się wchodząc do windy, a jeśli się zapomnisz - przeproś. A w dalszej kolejności:

  1. Naucz ludzi, jakie zachowania są pożądane. Nie wszyscy wiedzą, jak się kulturalnie, jak zachować w danej sytuacji, nie wszyscy wiedzą, jakie reakcje są akceptowane lub nieakceptowane w Waszej firmie.
  2. Dbajcie wspólnie o drobne codzienne uprzejmości: uśmiech, powitanie
  3. Stwórz modelowe narzędzia. Możesz skorzystać także z gotowych, (np. stworzonego w słynnej firmie Campbell: Wysłuchaj/ Przeformułuj/Dotrzyj do sedna problemu/Zapytaj, jak możesz pomóc), możesz stworzyć własne, dopasowane do specyfiki Twojej organizacji.
  4. Obserwuj ludzi, słuchaj ich i pomagaj im we właściwym postępowaniu.
  5. Zachęcaj do reagowania i sam reaguj, gdy widzisz łamanie zasad.
  6. Dawaj feedback - oceniaj zachowania pracowników.
  7. Nagradzaj! Nie tylko zachowania zgodne Waszą kulturą pracy, ale także te związane z codziennymi obowiązkami zawodowymi. Zachęcaj także ludzi do tego, by doceniali się nawzajem. 

W najnowszym podcaście Szkoła Menedżerów opowiadam szczegółowo o tym, jak wprowadzić i utrzymać Leading with civility. Jeśli szukasz inspiracji, przykładowych rozwiązań, chcesz wiedzieć, jak kulturę pracy wypracowały sobie wielkie, światowe marki, zapraszam na Spotify, Apple Podcasts oraz Google Podcast.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Chcesz tworzyć inspirujące i przekonujące prezentacje?

Kurs podstaw Storytellingu Danych to zestaw procesów, narzędzi i technik, dzięki którym podniesiesz jakość i skuteczność swoich prezentacji!

>