Początek prezentacji to moment, w którym możemy zainteresować słuchaczy albo sprawić, że od razu odpłyną myślami - dlatego tak ważne jest to, by prezentacja miała inspirujący wstęp, który od razu przyciągnie uwagę. Poniżej znajdziesz 11 trików na to, by dobrze zacząć swoje wystąpienie.

1. Zadaj pytanie retoryczne

Ta rada sprawdzi się zwłaszcza w sytuacji, w której nie znasz swojego audytorium. Pytanie otwarte może wtedy wprowadzić pewien chaos, a pytanie retoryczne pozwoli nieco ożywić słuchaczy, ale ich nie onieśmieli. Słuchacze nie muszą nawet odpowiadać na głos, wystarczy, że pomyślą o odpowiedzi, która na pytanie retoryczne nasunie się im sama. O co pytać ? Wzorem Simona Sineka zacznij pytanie od “Dlaczego…?”

2. Zacznij od filmu albo piosenki

Wszyscy lubimy najbardziej to, co znamy, więc krótki fragment kultowego filmu, serialu czy znanej piosenki, to świetny sposób na rozpoczęcie prezentacji. To może być nie tylko scena filmowa - świetnym pokazaniem dobrze współpracującego zespołu jest np. filmik ze zmiany opon podczas wyścigu Formuły 1.

3. Zacznij od nawiązania do aktualnych wydarzeń

Najlepiej od tematu, o którym wszyscy mówią i wszyscy będą wiedzieli, o co chodzi. Taki wstęp porusza w ludziach potrzebę przynależności, budzi zadowolenie z tego, że wiadomo, o czym mówi osoba prowadząca.

4. Zacznij od opowiedzenia historii

Storytelling to temat obecny w wystąpieniach publicznych czy marketingu już od dawna i nie jest już dla nikogo nowością, ale dobra historia łączy ludzi. Budzi w nas pierwotną wspólnotę, przypomina o kulturze plemiennej, gromadzi nas wokół ogniska. Niech Twoja prezentacja będzie dla nich takim wspólnym ogniskiem.

5. Zacznij od historii swojej prezentacji

Wyróżniam ten punkt, ponieważ nie dotyczy on już dowolnej historii związanej z tematem prezentacji, a samej prezentacji. Opowiedz swoim słuchaczom, w jaki sposób została ona przygotowana. Ten trik sprawia, że słuchacze czują się ważni, słyszą, ile pracy ktoś włożył w to, żeby móc przekazać im swoją wiedzę jak najlepiej. 

6. Zacznij od prowokacji

Porada nie dla każdego, bo nie każdy będzie czuł się komfortowo, ale jeśli czujesz, że dasz radę, to wypróbuj takiego wstępu. Nie chodzi tu o żadne wywołanie skandalu, ale np. celowe popełnienie kilku błędów, których w prezentacji każesz uczestnikom unikać.

7. Zacznij od prezentacji przedmiotu, który wzbudzi zainteresowanie

Model ludzkiego mózgu w skali 1:1, przedwojenna gazeta albo coś zupełnie niekonwencjonalnego, zaskakującego i jednocześnie pasującego do sytuacji - masz gwarancję, że od razu zainteresujesz swoje audytorium.

8. Zacznij od cytatu

Ten punkt może się wydawać dość banalny, ale cytaty to dość ponadczasowe i wciąż dobrze sprawdzająca się metoda na rozpoczęcie wystąpienia. Ważne jest jednak to, żeby dobrze sprawdzić źródła - w świecie funkcjonuje masa fałszywych lub fałszywie przypisanych cytatów, które są jednak ugruntowane w naszej codzienności. Nie ma np. żadnych dowodów na to, by Lem powiedział słynne słowa o idiotach i internecie. Kolejną ważną sprawą jest dobór autora - unikaj postaci kontrowersyjnych.

9. Zacznij od żartu

Kolejny trik, który nie jest zaskakujący, ale działa. Ludzie lubią dowcipy, jednak w przypadku wystąpień najlepsze są żarty sytuacyjne. Pokazują prowadzącego jako człowieka błyskotliwego, pozwalają się emocjonalnie połączyć z publicznością. 

10. Zacznij od zagadki

Zagadki są angażujące i pobudzające, pozwalają też na poznanie nowych, ciekawych faktów. Dobrym pomysłem będą np. zagadki nawiązujące do statystyk związanych z tematem wystąpienia.

11. Zacznij od puenty, zakończ puentą

W ten sposób zbierzesz swoje wystąpienie w klamrę, ale uwaga! Klamra działa tylko wtedy, gdy puenta nie jest oczywista.

Chcesz poznać konkretne przykłady użycia tych tipów? Zapraszam Cię do wysłuchania 79. odcinka Szkoły Menedżerów na Spotify, Apple Podcasts oraz Google Podcast.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Chcesz tworzyć inspirujące i przekonujące prezentacje?

Kurs podstaw Storytellingu Danych to zestaw procesów, narzędzi i technik, dzięki którym podniesiesz jakość i skuteczność swoich prezentacji!

>