Jedną z najważniejszych umiejętności w każdej dziedzinie życia jest umiejętność radzenia sobie z porażkami. I o tym właśnie przeczytasz dzisiaj - poniżej moja lista postaw wobec porażki, które pomogą osiągnąć sukces i wyjść po trudnej sytuacji jeszcze silniejszym.

1. Nie definiuj siebie przez pryzmat porażki

Coś nie wyszło, nie udało się - ale to nie oznacza, że z Tobą jest coś nie tak. Szkoła uczy nas definiować się poprzez sukcesy i porażki, z naciskiem na porażki. Na sprawdzianach podkreśla się na czerwono błędy, ale nie podkreśla się na zielono dobrych odpowiedzi na trudne pytania czy dobrze napisanych trudnych słów na dyktandzie. Uczymy się, że jak coś nam się nie udaje, to się do tego nie nadajemy, a to nieprawda. Nie wyszło Ci wystąpienie publiczne? To nie znaczy, że Ty się do tego nie nadajesz. 

2. Identyfikuj właściwie źródła sukcesów i porażek

To kwestia indywidualna, ale przyczyn sukcesów często szukamy w sobie, a przyczyn porażek na zewnątrz. Jeśli przestaniesz definiować siebie przez pryzmat porażki, łatwiej Ci będzie odnaleźć jej źródło.

3. Porażka jest czymś naturalnym

Porażka to naturalny etap w drodze do sukcesu, jest przejściowa, jest naturalna. Człowiek sukcesu traktuje porażkę jako lekcję i idzie dalej. Przeciwieństwem sukcesu nie jest bowiem porażka, a bierność. Porażka nie powinna prowadzić do poddania się, a do zadania sobie pytań:

  • Co poszło nie tak?
  • Jak zrobić to inaczej?

Wg prof. Luizy Amos ludzie biznesu podejmują średnio 3,8 prób, zanim ich interes się uda. Edison podjął 10 tysięcy prób, zanim udało mu się w końcu wynaleźć żarówkę.

4. Odrzuć nierealne oczekiwania

Nierealne oczekiwania to częsta rzecz w biznesie. Pamiętasz, ile projektów w Twoim życiu poszło gładko, bez kłopotów, zgodnie z planem, bez opóźnień? Być może okrągłe zero. Po prostu porażki są stałym elementem życia, także zawodowego, a jednak za każdym razem zakładamy, że z początkiem nowego zadania/nowej pracy/nowego projektu, wszystko pójdzie idealnie. Wiara w sukces to jedno, ale w tej wierze jest miejsce na liczenie się z porażkami.

5. Jak radzić sobie z porażkami? Nie bój się ich

Instynktownie chcemy unikać tego, co sprawia nam dyskomfort. Ale wielu ludzi sukcesu, zwłaszcza tych, którzy odnieśli go w dziedzinie innowacji, wręcz zachęca do tego, żeby ponosić porażki. Im więcej i szybciej je poniesiesz, tym szybciej nauczysz się tego, jak ich unikać oraz wyniesiesz kilka innych cennych lekcji.

Co dają nam porażki?

  • Odporność psychiczną. Za pierwszym razem będzie ciężko, za dziesiątym otrzepiesz się i pójdziesz dalej. Przypomnij sobie w tym momencie porażki z czasów młodości - czy którąś z nich dzisiaj byś się przejmował? 
  • Mądrość. Porażki pozwalają nam uczyć się i wyciągać z tej nauki wnioski. Z każdej porażki możemy - i powinniśmy - wychodzić mądrzejsi.
  • Nowe szanse. Porażki otwierają przed nami nowe możliwości, pozwalają na powstanie nowych pomysłów, uczą jak radzić sobie z kolejnymi porażkami.

Steve Jobs, Walt Disney, Robert Lewandowski - wszyscy oni kojarzą się z wielkimi sukcesami, sukcesami na skalę światową. Jobs i Disney na zawsze przeszli do historii. Ale ile porażek napotkali po drodze, z czym musieli się zmierzyć? Więcej o tym jak radzić sobie z porażkami usłyszycie w moim podcaście dostępnym na na Spotify, Apple Podcasts oraz Google Podcasts.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Chcesz tworzyć inspirujące i przekonujące prezentacje?

Kurs podstaw Storytellingu Danych to zestaw procesów, narzędzi i technik, dzięki którym podniesiesz jakość i skuteczność swoich prezentacji!

>