Czy tego chcemy czy nie, oceniamy ludzi bardzo szybko, nawet jeśli ktoś twierdzi, że wcale tego nie robi. To przede wszystkim atawizm, nasza natura nastawiona na przetrwania i natychmiastowe rozpoznawanie zagrożeń. Niestety, nie da się odłączyć pierwotnych instynktów od życia zawodowego i w pracy też oceniamy się od razu. Dlatego ważne jest dbanie o swój wizerunek i o tym dzisiaj słów kilka.

Jak cię widzą, tak cię piszą

Mówimy, że nie liczy się wygląd, tylko wnętrze, ale spójrzmy prawdzie w oczy. Jeśli trener przyjdzie na szkolenie ubrany niedbale, w brudnych butach i z rozczochranymi włosami, ocenimy go jako osobę niekompetentną. Jeśli zaś pojawi się trenerka ze schludną fryzurą, w okularach, prostym koku i marynarce, zostanie uznana za właściwą osobę, na właściwym miejscu. Jeśli ktoś ma minę, jakby pracował za karę i mruczy zamiast mówić, to również nikt nie będzie go traktował poważnie, choćby miał wybitną wiedzę.

Czasami ludzie cierpią przez rzeczy niezależne od siebie, np. zbyt młody wygląd. Ktoś chce uchodzić za profesjonalistę, ale wygląda jak student, nie widać po nim lat doświadczenia. Można to jednak zmienić kilkoma prostymi trikami, choćby poważnym ubiorem i fryzurą.

Budowanie autorytetu za pomocą wyglądu

Każda branża ma swój dress code. Jeśli chcemy być brani na poważnie i włączyć swój wygląd do budowania autorytetu, musimy się w ten dress code wpasować - najlepiej wyglądając jedno “oczko” wyżej niż inni pracownicy w firmie. Oczywiście, inaczej będzie w agencji reklamowej, a inaczej w prestiżowej kancelarii prawniczej.

W branżach prawniczych i finansowych sprawa jest dość prosta: dobrze skrojony garnitur, marynarka, wyprasowana koszula, dyskretna biżuteria, ubrania dobrej jakości. W branżach pozwalających sobie na więcej luzu można ubierać się swobodniej, jednak przed spotkaniem z klientem lepiej schować na dno szafy rozciągnięty sweter i podarte jeansy.

W projektowaniu swojego wyglądu należy mierzyć wysoko, wybierać ubrania, fryzury i dodatki, które sprawią, że zostaniemy zauważeni, jednak trzeba uważać, żeby nie przesadzić. Oryginalne buty? OK, jeśli reszta stylizacji będzie stonowana.

Nie można też zapomnieć o zwykłej schludności. Nawet najdroższa jedwabna koszula będzie wyglądać źle, jeśli będzie zbyt ciasna.

Pomocne triki

Na pewno znacie powiedzenie “diabeł tkwi w szczegółach”. O ile schludność ubioru to rzecz, nad którą można zapanować, tak od pewnych rzeczy nie uciekniemy. Jeśli młody wygląd odbiera nam autorytetu, to nie będziemy czekać 15 lat. Jak sobie pomóc w takiej sytuacji?

  • Wybieraj stonowane kolory, najlepiej ciemne. Czarny garnitur wygląda poważniej niż pomarańczowy
  • Dbaj o dodatki. Jeśli masz możliwość przyjechać na spotkanie lepszym samochodem, wybierz lepszy samochód
  • Pracuj nad głosem. Głos spokojny, opanowany, niski doda Ci powagi.
  • Twórz swój wizerunek świadomie, zastanów się, jak inni mają Cię odbierać i jakie ubrania, dodatki, fryzura, gesty itp. mogą być pomocne.
  • Przyjmuj pozycję władzy: wyprostuj się, lekko ściągaj łopatki, unoś głowę, wciągaj brzuch, opieraj ciężar ciała na stopach - to nie tylko polepszy Twój wizerunek, ale też zmniejszy poziom stresu.

Jak wygląda pozycja władzy?

W swoim menedżerskim życiu wiele razy spotkałam się z przykładami tego, że wygląd i prezencja mają znaczenie. Jeśli chcesz je poznać i dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszam na Spotify, Apple Podcasts oraz Google Podcast.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Chcesz tworzyć inspirujące i przekonujące prezentacje?

Kurs podstaw Storytellingu Danych to zestaw procesów, narzędzi i technik, dzięki którym podniesiesz jakość i skuteczność swoich prezentacji!

>