Efektywność zespołów zarządzanych empatycznie jest wyższa - jednocześnie władza działa na ludzi negatywnie i wielu menedżerów miewa problem z empatią. Dlatego dzisiaj kilka słów o empatii w pracy lidera.

Empatyczny lider

Empatia jest wrodzona - nie można się jej nauczyć, wyszkolić w niej. W ludzkim mózgu znajdują się neurony lustrzane, które umożliwiają nam odczytywanie i odtwarzanie zachowań innej osoby. Empatia jest więc kwestią biologiczną.
Są trzy rodzaje empatii:

  1. Współodczuwanie - tego rodzaju empatii nie polecam liderom. Polega ona na emocjonalnym przejmowaniu czyichś uczuć, dlatego obciąża emocjonalnie. Żeby nie poddawać się obciążeniu zaczynamy się odcinać od empatii i traktować ludzi przedmiotowo.
  2. Empatia współczująca - ten rodzaj empatii popycha nas do działania i pomaga w zawodach takich jak np. pielęgniarka. Ale w pracy lidera nie będzie się sprawdzać, ponieważ skłania do brania na siebie zadań i odpowiedzialności pracownika.
  3. Empatia poznawcza - tę empatię powinien posiadać w sobie empatyczny lider.

Czym jest empatia poznawcza?

Empatia poznawcza polega na zrozumieniu bez nadmiernego zaangażowania emocjonalnego, chociaż jest to niełatwe. Ten rodzaj empatii wyróżnia:

  • Dostrzeżenie i zrozumienie przeżyć pracownika
  • Brak potrzeby zdejmowania z pracownika odpowiedzialności
  • Dotarcie do potrzeb pracownika
  • Zrozumienie jego zachowań poprzez poznanie lęków i historii

Żeby okazywać ten rodzaj empatii wobec członków zespołu wystrzegaj się trzech rzeczy:

  1. Ocen
  2. Porównań
  3. Zasadniczości

Empatia lidera a oczekiwania wobec pracowników

Liderom zależy na trzech podstawowych rzeczach:

  1. Zaangażowaniu: My jako ludzie najchętniej angażujemy się w zaspokajanie własnych potrzeb. Angażujemy się także w to, co budzi w nas emocje. Jeśli rozumiesz, czego pracownicy oczekują i rozumiesz ich emocje, łatwiej Ci będzie ich zaangażować.
  2. Efektywności: Wg badania Gallupa istnieje 7 kompetencji przywódczych, które wpływają na efektywność zespołu. Jedną z nich jest umiejętność budowania relacji opartej na zaufaniu, a tego nie da się zrobić bez empatii.
  3. Więzi zespołu z organizacją: Więź łączy się z zaangażowaniem na poziomie emocjonalnym, więc empatyczny lider sprawia, że ludzie chętniej za nim podążają i budują w sobie poczucie przynależności do organizacji.

Strach przed empatią

Zdarza się, że lider czuje strach przed empatią i zastępują ją innymi odczuciami, np. wspomnianym już współodczuwaniem, w którym skupiają się na własnych emocjach zamiast na zespole.

Niektórzy uciekają się do uprzedmiotowiania pracowników, a jeszcze inni wręcz odwrotnie np. popadają w nadmierny optymizm, strach i wątpliwości zagłuszają pseudomotywacją np. "Na pewno damy sobie radę!". Kolejną drogą ucieczki od empatii jest ignorowanie, ucieczka od trudnych tematów, a jeszcze inną agresja.

Empatyczni menedżerowie

Żeby przestać się bać empatii, trzeba uświadomić sobie, że w roli lidera nie wchodzimy w relację partnerską z pracownikiem. On może dzielić się niepokojem ze swoim liderem, ale lider niepokoje zachowuje dla siebie.

Jak nauczyć się postępować empatycznie jako lider, być wsparciem dla swojego zespołu, docierać do jego potrzeb? W końcu na początku napisałam, że empatia jest kwestią biologiczną.

Empatycznych zachowań można się nauczyć, chociaż jest to wyzwaniem. Empatia to także sposób patrzenia na świat, holistyczne podejście, praktykowanie konkretnych zachowań.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak być empatycznym menedżerem, który wspiera pracowników, budzi zaufanie, pobudza ich zaangażowanie i poczucie więzi z firmą, zapraszam do najnowszego odcinka Szkoły Menedżerów, gdzie poruszam temat empatii i dzielę się przykładami z własnego życia zawodowego.

Do usłyszenia na Spotify, Apple Podcasts oraz Google Podcasts!

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Chcesz tworzyć inspirujące i przekonujące prezentacje?

Kurs podstaw Storytellingu Danych to zestaw procesów, narzędzi i technik, dzięki którym podniesiesz jakość i skuteczność swoich prezentacji!

>